Derbideki tartışmalı durum sonrası gündeme gelen ofsayt çizgileri nasıl çiziliyor? İşte karşılığı

Derbideki tartışmalı durum sonrası gündeme gelen ofsayt çizgileri nasıl çiziliyor? İşte karşılığı

Şubat 8, 2021 0 Yazar: farukkscu

Fenerbahçe-Galatasaray derbisinden sonra ofsayt çizgisinin nasıl çizildiği bir sefer daha tartışma konusu oldu. Çizgiyi herkesin başına nazaran çizebileceği üzere bir bilgi düzensizliği yaşanıyor. Akşam gazetesindeki haberde, VAR odasındaki çizgilerin nasıl çizildiğine dair tüm bilgilere yer verildi. İşte ofsayt çizgisi konusundaki o kritik ayrıntılar:

EVVEL ELLER VE KOLLAR

Evvel topun ayaktan çıktığı an belirleniyor. Burada oyuncunun topa dokunduğu an dikkate alınıyor. Bu anı VAR hakemi belirliyor. Bu an belirlendikten sonra hücumcunun el ve kol hariç kaleye en yakın uzvuna bir nokta koyuluyor. Birebir uygulama kaleye en yakın defans oyuncusu için de yapılıyor. Bu noktalar belirlendikten sonra sistem kırmızı ve mavi çizgileri otomatik olarak çiziyor.

3 BOYUTLU ÇİZGİLER KULLANIYOR

Ofsayt konumlarının belirlenmesi için 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizgiler kullanılıyor. Kolay konumlarda 2 boyutlu çizgiler kullanılıyor. Sıkıntı konumlarda ise 3 boyutlu çizgiler devre giriyor. 3 boyutlu çizgiler, tartışmalı manzaraların iz düşümünü bile alabiliyor. VAR Koordinatörü Barış Şimşek, bu sistemin Dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda da kullanıldığını belirtmişti.

ŞAHİN GÖZÜ FİRMASI YAPIYOR

“Hawk Eye” isimli firmanın geliştirdiği üç boyutlu ofsayt tespit etme teknolojisi kullanılıyor. Çeşitli üniversiteler tarafından test edilen ve onaylanan sistem, IFAB tarafından da geçerli not aldı. İngiliz firması futbol hariç birçok spor kolunda bu hususlarda hizmet veriyor.