Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan “Ekonomi ve hukukta reform” paketinde kritik başlıklar yer alıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan “Ekonomi ve hukukta reform” paketinde kritik başlıklar yer alıyor

Ocak 21, 2021 0 Yazar: farukkscu

Cumhurbaşkanlığı’nda son hali verilerek haftaya yapılması planlanan AK Parti MYK toplantısında son kere pahalandırılacak düzenlemeler, evvel Erdoğan tarafından “çerçeve belge” olarak kamuoyuna açıklanacak. Bu açıklamanın şubatta yapılması beklenirken, akabinde ıslahat düzenlemeleri kesim parça Meclis gündemine getirilecek.

YARGIÇLARA “COĞRAFİ TEMİNAT” VERİLMESİ DE MASADA

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine nazaran, hazırlıklar kapsamında dün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Külliye’de, ilgili bakanlıklar ve parti kurmaylarıyla bir kıymetlendirme toplantısı daha gerçekleştirildiği ve akabinde hazırlanan taslak metnin Erdoğan’a sunulduğu öğrenildi. Erdoğan’ın masasında olan düzenlemeler ortasında, ağır ceza mahkemelerinin yargılama kapsamına giren davalarda tutukluluk müddetlerinin azaltılması, iddianameler tamamlanarak yargılamaya başlanılmasıyla ilgili süreçlerde her mahkemeye “süre şartı” getirilmesi, yargıçlara “coğrafi teminat” verilmesi, AYM ve AİHM’in ihlâl kararlarının “yeniden yargılama” sebebi sayılması üzere başlıklar yer alıyor. Ayrıyeten AYM’nin kişisel müracaatlar istikametinden iş yükünün azaltılmasına yönelik bir “ara formül” planlanıyor.

HACİZLE İLGİLİ KOŞULLARIN YUMUŞATILMASI HEDEFLENİYOR

Öte yandan Erdoğan’ın açıklayacağı çerçeve evrakta anayasa ve maddelerdeki kararları açık olan lakin uygulamadan kaynaklı problemlerin yaşandığı “ifade özgürlüğü” alanıyla ilgili “uygulamadaki farklılıkların giderilmesi”ne yönelik başlıklar da yer alacak. İktisatta ise yatırım müsaade süreçlerinin kısaltılması, ticari uyuşmazlıklarda mahkeme yerine tahkimlerin teşvik edilmesi, mukavelelerde tahkim kuralının teşviki, vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi sağlanması, hacizle ilgili kuralların yumuşatılması hedefleniyor. Mülkiyet hakkının korunmasında devlet-şahıs, şahıs-şahıs ortasında süren davaların daha süratli sonuçlandırılması sağlanacak. Ayrıyeten iktisatta yabancı yatırımcıya garanti verecek kimi “imtiyaz” düzenlemeleri ile korona sonrası periyotta yabancı sermayenin Türkiye’ye çekilmesi amacı ve “AB süreçleri” pakette yer alacak.