Cumhurbaşkanı Erdoğan tabutuna omuz verdi! Muhammed Emin Saraç son seyahatine uğurlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tabutuna omuz verdi! Muhammed Emin Saraç son seyahatine uğurlandı

Şubat 22, 2021 0 Yazar: farukkscu

Tedavi gördüğü hastanede cuma günü ömrünü yitiren Saraç’ın cenazesine öğrencileri, sevenleri ve üst seviye devlet yetkililer katıldı. Namaz öncesinde babasının cenazesi başına gelen Yüksek Öğretim Heyeti (YÖK) Lideri Yekta Saraç, dua etti. Saraç’ın öğrencilerine Kuran-ı Kerim cüzü dağıtılarak hatim okundu. Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yanı sıra, eski Başbakan Tansu Çiller ve çok sayıda siyasetçi de katıldı.


“BİZ KENDİSİNİ DAİMA DÜZGÜN BİLDİK”

Cenaze merasiminde kısa bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hakka uğurlayacağımız sayın hocamızı imam hatip okulları yıllarından itibaren tanıdım, tanıyorum. O günden son periyottaki yaşadığı kahırlara kadar vakit zaman fırsat buldukça ziyaretlerine daima gittim. Biz kendisini daima yeterli bildik, âlâ tanıdık. Hamdolsun yakından tanıma fırsatını da bulduğumuz için mutluyuz” dedi.

VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ

Saraç’ın buraya defnedilme talebinin gerisinde hocası Haydar Efendi’nin vasiyeti yatıyor. Fatih dersiamlarından olduğu için Fatih Mescidi Haziresi’ne defnedilmek istendiyse de askeri yönetimce buna müsaade verilmedi. Cenaze namazı Yavuz Sultan Selim Mescidi’nde vasiyeti uyarınca Mahmut Sami Efendi tarafından kıldırıldı ve Edirnekapı’da Sakızağacı Mezarlığı’na defnedildi. 61 yıl sonra öğrencisi Saraç’ın cenazesinin, hocasının gerçekleştirilmeyen vasiyetinin yerine Fatih Mescidi Haziresi’ne defnedildi.

MUHAMMED EMİN SARAÇ KİMDİR?

Tokat’ın Erbaa ilçesinde Tanoba köyünde dünyaya gelen Emin Saraç, ilim tahsili yüksek bir aileden geliyordu. Dedesi Nakşibendiye’den Müderris Üzeyir Efendi Niksar’ın Keşfi Camii Medresesi’nde müderrislik yaptı. Müderris Üzeyir Efendi, periyodun sayılı uleması ortasında gösteriliyordu.

Dedesinin yanında 6 yaşında Kur’an-ı Kerîm’i hatmederek hafızlığa başlayan Muhammed Emin Saraç’ın ağabeyi Bahaddin Saraç, kardeşleri Osman ve Yusuf ile kız kardeşleri, anne ve babaları tarafından Kur’an-ı Kerim okumanın kabahat sayılabildiği periyotlarda Kur’an-ı Kerim hâfızı olarak yetiştirilmişlerdir.