Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, iki talepte bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, iki talepte bulundu

Şubat 23, 2021 0 Yazar: farukkscu

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin kongresi için gittiği İzmir‘de birtakım etkinliklere katıldı. Seyahatin bir kısmında ise Cumhurbaşkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer buluşması gerçekleşti.

BULUNAN KAYNAĞIN KULLANILMASI İÇİN HAZİNE’DEN ONAY GEREKİYOR

Cumhuriyet gazetesinin haberine nazaran; Erdoğan’la iki bahis hakkında görüştüğünü belirten Soyer, şunları kaydetti:

“Birincisi Dünya Bankası‘nın kentsel dönüşümle ilgili bir acil imar kaynağı, acil imar kredisi ismiyle bir enstrümanı var. Dünya Bankası’yla birkaç aydır görüşüyorduk. 250 milyon dolarlık, 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir kaynak bulduk. Bunu Hazine garantisiyle kullandırıyorlar. Vilayetler Bankası üzerinden alabileceğimiz bir kaynak bu. Çok da süratli olabilecek. Bir iki ay içinde aktarılacak bir kaynak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onaylaması lazım.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KULLANILACAK

Bu kaynağı büsbütün kentsel dönüşüm için kullanacağız. Depremzedelerin bilhassa de orta hasarlıların konutlarını yenileyebilmeleri için köprü görevi göreceğiz. O krediyi onlara kullandırmış olacağız. Bunu talep etmek istedim. Vakit kaybetmemek lazım zira vatandaşın mağduriyeti çok. Süratli tahlil getirebileceğimiz bir kaynak bu.”

İKİNCİ TALEP, BUCA METROSU İÇİN

“İzmir tarihin en büyük yatırımı” diye nitelediği Buca Metrosu için de 490 milyon euroluk kaynak bulduklarını aktaran Soyer, şu tabirleri kullandı: Buna Hazine garantisi gerekmiyor lakin Hazine onayı gerekiyor. İşte o Hazine onayı için Sayın Cumhurbaşkanı’ndan talepte bulundum. Zira milletlerarası ihaleye çıkıldı. O kaynakların kullanılmaya başlaması lazım. Bu da fakat Hazine onaylarsa olacak. O denli bir tablo vardı. Bu iki taleple ilgili görüştüm kendisiyle.

“POZİTİF BİR İZLENİM EDİNDİM”

Erdoğan’ın mevzuyu inceleyeceğini söylediğini aktaran Soyer, “Doğrusu ben müspet bir izlenim edindim. Yapacağına dair bir izlenim edindim lakin alışılmış bu izlenim sadece” diye konuştu.