Crew-1, Uzayda En Uzun Kalma Rekoru Kırdı

Crew-1, Uzayda En Uzun Kalma Rekoru Kırdı

Şubat 9, 2021 0 Yazar: farukkscu

NASA, geçtiğimiz gün yeni bir açıklama yaparak ABD topraklarından uzaya gidip orada en uzun mühlet kalma rekorunun kırıldığını açıkladı. Kelam konusu rekor, birinci olarak 8 Şubat 1974 yılında Skylab-4 grubu tarafından 84 gün ile kırılmıştı.

16 Kasım 2020’de NASA ve SpaceX iş birliği ile birlikte Dragon Uzay aracı ile Milletlerarası Uzay İstasyonu’na gönderilen Crew-1 takımı, 85 gün müddetle yeni rekorun sahibi oldu.

Crew-1, 2011 yılından beri ABD topraklarından uzaya gönderilen birinci grup

NASA astronotları Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı astronotu Soichi Noguchi’den oluşan Crew-1 takımı, 16 Kasım 2020’de Florida’da yer alan Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’e gönderilmişti. Bilimsel araştırmalar yapmak için gönderilen grubun 6 ay müddetle ISS’te kalması planlanıyor.

Crew-1 takımının uzaya gönderilmesi, bilhassa NASA için büyük ehemmiyet arz ediyordu zira 2011 yılında Space Shuttle’ın emekliliğe ayrılmasından sonra ABD, kendi topraklarından ISS’e gidilmesini durdurmuştu. Bu yüzden de hem SpaceX hem de NASA her şeyin problemsiz ilerleyebilmesi için büyük bir titizlilikle hazırlandı ve Dragon Uzay Aracı’nın kusursuz bir halde ABD topraklarından ayrılmasını sağladı.