Çin’de Anal Bölgeden Koronavirüs Testi Yapılmaya Başlandı

Çin’de Anal Bölgeden Koronavirüs Testi Yapılmaya Başlandı

Ocak 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

Çin’de geçtiğimiz hafta 9 yaşındaki bir çocuğun COVID-19 testinin olumlu çıkması üzerine okuldaki tüm işçi ve öğrenciler için antikor testleri, burun, boğaz ve hatta anal sürüntüler de dahil olmak üzere çeşitli testler yapılmıştı. Yapılan incelemeler sonucu, anal bölgeden alınan örneklerin virüsü tespit etmede daha tesirli olabileceği ortaya atılmıştı.

Pekin You’an Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar kısmından sorumlu müdür yardımcısı Li Tongzeng, yapılan çalışmaların, koronavirüsün üst beden kanallarına kıyasla anüs yahut dışkıda daha uzun mühlet hayatta kalabileceğini söyledi. Ayrıyeten birtakım taşıyıcılar için koronavirüsün 3-5 gün kalabileceğini ve bu nedenle testlerin yanlış sonuçlar verebileceğini belirtti.

Sırf karantina merkezlerinde kalanlar üzerinde denenecek:

Çin devlet televizyonuna yaptığı açıklamalarda anüs bölgesinden alınan örneklerle yapılan COVID-19 testlerinin kilit kümelerde doğruluğu artırabileceğinden bahseden Li, bu yolla örnek almanın pek de uygun olmayacağını ve bunun yalnızca karantina merkezleri üzerinde denenebileceğini de vurguladı.

Öte yandan Çin’in bu yeni test prosedürü, uzmanlar ortasında da tartışmalı bir husus oldu. Wuhan Üniversitesi’nden bir diğer uzman olan Yang Zhanqiu, Küresel Times’a verdiği demeçte, virüsün beşere sindirim organları aracılığıyla değil, nazal ve teneffüs organlarından bulaştığını ve bu nedenle en tesirli testlerin hâlâ burun ve boğazdan yapılanlar olduğunu söyledi.

Yang, yaptığı açıklamada “Daha evvel hasta dışkılarında virüs olaylarına rastlandı lakin kişinin sindirim sisteminden bulaştığını gösteren hiçbir delil yok” sözlerini kullandı.