Bu berberin koltuğuna oturmak cüret ister! Sıra dışı tıraş tekniği görenlerin gözlerini korkutuyor

Bu berberin koltuğuna oturmak cüret ister! Sıra dışı tıraş tekniği görenlerin gözlerini korkutuyor

Şubat 27, 2021 0 Yazar: farukkscu

Kepez ilçesinde yaşayan İsmail Avuçcular (26), 15 yıl evvel kalfa olarak başladığı kuaförlüğü, 7 yıldır kendi işletmesinde usta olarak sürdürüyor. Kendine ilişkin dükkanını açtığı sıralar, televizyondan Hintli bir berberin ateşle tıraş ettiği görüntüyü izledi. Akabinde müşterisinin kendisiyle dalga geçmesini hazmedemeyen Avuçcular, içerisinde kimyasal materyallerden oluşturduğu özel karışımı ile birinci tecrübesini sıkıntısız bir halde gerçekleştirdi. Avuçcular akabinde işletmesinde talepte bulunan müşterilerinin saçlarını sıra dışı tarzıyla yakarak kısaltmaya başladı. Ayna karşısında saçlarında alev topunu gören müşterilerse hem şaşkınlığını hem korkusunu gizleyemiyor.

“İLK DENEDİĞİM KİŞİ, BENİMLE ALAY EDEN MÜŞTERİMDİ”

Hintli berberlerden gördüğü tekniği, müşterisiyle girdiği tez sonrası Türk tarzıyla denemeye karar verdiğini ve başarılı bir formda gerçekleştirdiğini Avuçcular şunları söyledi:

“Bir müşterim bana bu görüntüyü göstererek ‘bana bunu yapabilir misin?’ diyerek dalga geçti. Ben de heveslenerek ve kendime bu bahislerde güvenerek yaparım dedim. Sende deneyelim dedim, birinci başta korktu. Üzerine ‘100 TL para vereceğim’ deyince koltuğa oturdu. Derinin yanmaması için nasıl bir şey yapabilir diye düşündüm ve Türk zekası işte 10 dakika içinde kendimce bir formül ürettim. Olur mu olmaz mı derken, arkadaşın saçına sürdüm. Tedbir emelli arkadaşlarımızdan biri yangın tüpüyle, birisi havluyla birisi de su dolu kovayla başımızda bekliyordu. Herkesin hazır olduğu esnada çakmağı çaktım ve saç alev aldı. Baktım ki müşteri bu durumdan hiçbir biçimde ziyan görmüyor, acı hissetmiyor, derinin yandığını hissetmiyor, biz de devam ettik. Bu durum beni heveslendirdi. Dedik ki bu işi profesyonelleştirelim.”

“KİMYASAL VE YANICI GEREÇLER KULLANIYORUM”

Yaptığı sürecin ziyanı olmadığını bilakis yararlı bir süreç olduğunu ileri süren Avuçcular, “Saçın tabanında yer alan sarı renkteki cansız tüyler, ateşle bir arada kökten yanıyor. Yanan bu saçların yerine daha gür ve daha siyah saçlar çıkıyor. Gerisinden yaptığımız orta makas, ustura ve kesim süreçleri ise saça biçim ve ritim veren işler ve ateşle yakma süreci de bu misyonu görüyor. Kimyasal ve yanıcı gereçler kullanıyorum. Ortalama 4-5 yıldır bu süreci müşterilerimize uyguluyoruz, bugüne kadar rastgele bir ziyanı olmadı. Kullanılan kimyasallar da saça yararlı olan kimyasallar olduğu için kimse ziyan görmüyor” sözlerini kullandı.

“NORMAL SAÇ TIRAŞINDAN İKİ KAT MALİYETLİ”

Müşterilerin şad olduğunu söyleyerek kelamlarına devam eden Avuçcular, “Herkes bunu merak ediyor. Toplumsal medyada birkaç paylaşımımız oldu herkes çok heyecanla, çok merakla izledi. Yaptıran bir daha yaptırmaya geliyor. Ortalama bir ay sonra saçlar tekrar kabarıyor, uzuyor ve tekrar gelip ateşleme sürecinden istiyorlar. İçerisinde farklı materyaller kullandığımız için bir kat daha maliyetli oluyor. Ortalama iki katı” diye konuştu.

“KESİNLİKLE MESKENDE DENEMESİNLER”

Avuçcular, öbür kuaförlerin ya da vatandaşların bu usulü kimsenin üzerinde denememesi ihtarında da bulunarak, “Kesinlikle meskende denemesinler. Sonuçta saç yanmaya yatkın bir tüy, ondan ötürü en ufak bir saç atılımıyla tüm kafayı yakabilirler. Kuaför arkadaşlar da denemeye çalışmasınlar zira bu formüle evvel sahip olmaları lazım. Bu yüzden katiyetle denemesinler” dedi.

“CANIM YANMADI”

Avuçcular’ın müşterileri de saç yakma sürecinden epey şad gözüküyor. Müşterilerden Yusuf Kemer, toplumsal medyadan görüp geldiği kuaför salonunda ateşle tıraşı merak edip yaptırma kararı aldığını anlattı. Kemer, “Motor kullandığım için saçlarımda kırıklar oluşuyordu. Tıraşın akabinde saçlarım daha gür ve canlı olduğunu gördüm. Birinci başta korktum ancak acı falan hissetmedim. Memnunum” diyerek fikirlerini lisana getirdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı