Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Hasöksüz: Karadeniz’deki olay artışının nedeni mutant virüs

Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Hasöksüz: Karadeniz’deki olay artışının nedeni mutant virüs

Şubat 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

Sıhhat Bakanlığı Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, koronavirüs haritasında artan hadiseleri kıymetlendirdi. Haritada kırmızı yerlerin çoğaldığına dikkat çeken Prof. Hasöksüz, “Karadeniz Bölgesi’nde Samsun‘dan Trabzon‘a olan kısımda o vilayetlerdeki günlük hadise sayısının sahiden yüksek olması bu bulaşıcılığı çok yüksek olan mutasyona ilişkin olduğunun göstergesi olduğunu düşünüyorum” dedi. Prof. Hasöksüz, Karadeniz’de gerek iş gerekse ailesel bağlantılarda ağır davranışların sayıların yükselmesine neden olduğunu belirtti.

“BU SAYILARIN ARTMASI 3. DALGANIN HABERCİSİ OLABİLİR”

Her ilin kendi özelliğine bağlı olarak hıfzıssıhha şuralarının birtakım tedbirleri artıracağını yahut azaltacağını lisana getiren Prof. Hasöksüz, “Günlük hadiselere nazaran belirlenecek. Kasım ayında 30 bin sayılarını gördük, Ocak ayında 5 bin sayılarına düştük. Artık bunu 5 bin sayılarının aşağısına çekemedik, bu sayılar 9 bin oldu. Bu günlük sayılar, günlük test yapılma oranlarına bakıldığı vakit düne kadar 6,8 idi test sayısına bağlı olayın oranı, dün artık 7,32’e çıktı. Bu sayıların artması 3. dalganın habercisi olabilir” dedi.

Sıhhat Bakanlığı Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz

“AİLENİN TAMAMININ HASTALANDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Çok kısa müddette çok önemli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Prof. Hasöksüz, şöyle konuştu: “3. dalga artık bölgesel olarak söyleyebiliriz. Avrupa ülkelerinde de bölge bölge çıkıyor. Bu varyantın süratli bulaşıcılık özelliği ile yayılımının bir ay üzere bir müddet içerisinde etraftaki vilayetlere yahut öbür bölgelere rahatlıkla yayıldığını Avrupa’da gördük. Günlük hadise sayısının 10’un altında olan çok başarılı kentlerimiz var. Güneydoğu kentlerimizde kısıtlılıkların daha erken kalkacağını, vatandaşların başarılı biçimde kurallara uyduklarından ötürü bu sayıları aşağıya çekmişler. Vilayet hıfzıssıhha şuraları bunları değerlendirecektir. Önümüzdeki 2-3 hafta Karadeniz’de önlemlere uyulması gerekecek. Aile içerisinde daha evvel bir iki kişinin hastalanması ile görünen hadiseler şimdilerde süratli bulaşıcılık özelliği ile ailenin tamamının hastalandığını görüyoruz. Bu önlemlerde aile içerisinde alınması, kalabalık ortamlara gidince çift maske takılması gerekiyor. Önlemler sayesinde önemli takip edilirse 7-9 gün içinde aktifliğini gösterecek, alınan önlemlerin sonuçları kesinlikle görülecek” diye konuştu.

“TEDBİRLERE UYULURSA BÖLGEYİ RAHATLIKLA KURTARABİLİRİZ”

Yeni Şafak’ın haberine nazaran Avrupa’da günlük hadiselerin, Türkiye’nin 2-3 kat olduğunu söyleyen Prof. Hasöksüz, “Tedbirlerle lakin yayılım o kadar baskılanmış. Bilhassa Karadeniz’deki önlemlere vatandaşlar uyarsa, o bölgeyi rahatlıkla kurtarabiliriz. Yayılımının başka kentlere bölgelere engelleriz” dedi.