Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara mutant virüsten korunmak için 3 yeni önlem teklifinde bulundu

Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara mutant virüsten korunmak için 3 yeni önlem teklifinde bulundu

Şubat 3, 2021 0 Yazar: farukkscu

Mutasyonlu virüs olaylarının artmaya başlaması, yeni önlemleri de gündeme getirdi. Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bu artışın çok ani olmadığını fakat mutant virüsün daha da artmaması için korunma önlemlerimizi güncellememiz gerektiğini söyleyerek üç yeni önlem üzerinde durdu.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine nazaran, Prof. Dr. Kara’nın uyulmasını önerdiği önlemler şöyle:

1) Arayı 1 metreden 1.5’e çıkarın

“Eskiden tıpkı ortam içerisinde bulunan 10 kişi varken bunlardan 3’üne bulaşıyorsa şu an 6-7’sine bulaşabiliyor. Bu türlü olunca da korunmak için bizim biraz daha dikkatli olmamız lazım. Evvelden toplumsal aramız 1 metre ise artık bunu en az 1.5 metre yapmalıyız.”

2) Süreyi 10 dakikadan 3’e düşürün

“Önceden karşılıklı durma süremiz diyelim ki 10 dakika ise artık bunu kesinlikle 2-3 dakikalara indirmemiz lazım.”

3) Tek maske yerine çift maske takın

“Özellikle kapalı bir ortamdayız, havalandırması az olan bir ortamdayız ve mühlet de biraz uzayacaksa o vakit maske sayısını 2 maske yapabiliriz ya da Almanya’nın önerdiği filtre özelliği daha sıkı olan, havadaki partikülleri bile tutabilen maskeyi tercih etmek o denli bir ortamda gerekebilir.”

“AŞI OLDUM, RAHATIM” DEMEYİN

Öte yandan Kara, İngiltere’yi örnek vererek şöyle uyardı:

“Kara, aşının birinci dozuyla korunmanın tam başlamayacağını da dikkat çekti: “İkinci dozu olduktan sonra 7 ila 10 gün sonrasında bizim korunmamızın başlayacağını biliyoruz. O bakımdan, bugün ‘aşı oldum rahatız’ diye bir hareket içerisinde yahut ‘vaka sayılarımız azalıyor’ diyerek bir rahatlama içerisinde olmamamız lazım. İngiltere’de bunu çok net olarak gördük. Sayılar düştüğünde maskeye, aralığa daha az dikkat etmeleri çok önemli bir 3. dalgaya neden oldu.”