Bilim Konseyi üyesi Kayıpmaz: Restoran ve kafeler HES kodu ile konuk kabul edecek, müddet kısıtlaması uygulanabilir

Bilim Konseyi üyesi Kayıpmaz: Restoran ve kafeler HES kodu ile konuk kabul edecek, müddet kısıtlaması uygulanabilir

Şubat 18, 2021 0 Yazar: farukkscu

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, Mart ayı prestijiyle geçeceğimiz kademeli olağanlaşmanın ayrıntılarını anlattı.

“İLLERDEKİ DURUM RİSKLİYSE KAPANMA KELAM KONUSU OLACAK”

CNN Türk ekranlarında değerlendirmelerde bulunan Afşin Emre Kayıpmaz, kademeli olağanlaşmanın ne manaya geldiğini açıkladı. Kayıpmaz, “Bundan sonra yerinde karar devri başlıyor. Vilayetlerdeki aşılama oranları, olay sayıları, yeni servis yatışlarına, artış ve azalmaya nazaran 4’e ayrılacak. Vilayetlerdeki durum riskli bir haldeyse o vakit kapanma ve kısıtlamaların sıkılaştırılması kelam konusu olacak.” dedi.

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi üyesi Afşin Emre Kayıpmaz.

“YÜZDE 25’LİK BİR KAPASİTEYLE AÇILABİLİRLER”

Restoran ve kafelerdeki gevşemeye açıklık getiren Bilim Şurası Üyesi Kayıpmaz, şöyle devam etti:

“İli ya da ilçeyi pak tutmak ismine giriş çıkışlar kapatılabilir. Yeri geldiğinde vilayetler bazında değerlendirilip uygulamaya alınabilecek bir tedbir. Restoranlar eskisi üzere hizmet vermeyebilir. HES kodu ile konuk kabul edecekler. Örneğin yüzde 25’lik bir kapasite ile açılabilirler. Konuklara bir mühlet kısıtlaması uygulanabilir. Havaların ısınması ile birlikte dış yerlerde açılacak. Uzaklıklar açılınca beşerler daha geniş oturabilecek. Restoran ve kafelerdeki gevşeme de Mart başından itibaren olacak.”

ERDOĞAN OLAĞANLAŞMA İÇİN MART AYINI İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmasında mart başı prestijiyle kademeli olarak olağanlaşma sürecinin başlayacağını açıklamıştı. Erdoğan konuşmasının tamamında, “Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını vilayetlerde olay, aşılama ve öteki kriterlere nazaran evreli formda kaldırıyoruz. Restoran, kafe, kıraathane ve gibisi esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Vilayetlerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere nazaran 4 kümeye ayırarak mart başı prestijiyle kademeli olağanlaşma sürecini başlatıyoruz. Hala uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerimizin durumu, vilayetlerimizdeki olay sayısına nazaran değerlendirilecektir” tabirlerini kullanmıştı.