Bilim insanlarını şaşkına çeviren keşif: En son 1923’te görülen arı tipi tekrar ortaya çıktı

Bilim insanlarını şaşkına çeviren keşif: En son 1923’te görülen arı tipi tekrar ortaya çıktı

Şubat 26, 2021 0 Yazar: farukkscu

Avustralya’nın Queensland bölgesinde misyonlu bilim insanları ve uzmanları akıllara sakinlik veren bir keşif yaptı. Uzmanlar en son 1923 yılında görülen ve dünya üzerinde yalnızca 6 adet tespit edilen Pharohylaeus lactiferus isimli çok az bir arının tekrar görüldüğünü duyurdu.

JENERASYONUNUN TÜKENMİŞ OLDUĞU İDDİA EDİLİYORDU

Bilim insanları bu keşif ile ilgili inceleme başlatırken, daha evvel bu arı tipinin kuşağının tükenmiş olduğu iddia ediliyordu. Adelaide’deki Flinder Üniversitesi’nde vazifeli bilim insanları, “Bu tıbbın muhtemelen jenerasyonu hiçbir vakit tükenmedi. Yalnızca hayatta kalmanın baskısı sebebiyle gizleniyorlardı” tezini ortaya attı.

Bilim dünyasını şaşırtan araştırma The Journal of Hymenoptera Research isimli mecmuada yayınlandı.

ORMAN YANGINLARI VE GLOBAL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN OLDU

Bilim insanları, “Nüfusun artmasıyla birlikte yeşil alanların ve ormanların yıkılması ve ağaçların kesilerek kentleşme yapılması tabiatın istikrarını bozdu. Buna ek olarak büyük orman yangınları ve global iklim değişikliği de gelince bu cinslerin yaşaması için gerekli ortam kalmadı” açıklamasını yaptı. Avrupa’nın kolonileşme sürecinden bu yana Avustralya’daki ormanlar ve yeşil alanların yüzde 40’ı yok edildi.