Bilim İnsanları, Ispanaklara E-Posta Göndermeyi Öğretti

Bilim İnsanları, Ispanaklara E-Posta Göndermeyi Öğretti

Şubat 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

Kulağa her ne kadar bilim kurgu sinemalarından fırlamış bir bilgi üzere gelse de Amerikalı bilim insanları hakikaten de e-posta yollama maharetine sahip ıspanaklar yetiştirmeye başladı. Nano teknolojiden yararlanarak tasarlanan bu bitkiler, sensörleri sayesinde patlayıcı üzere hususları tespit ediyor ve bilim beşerlerine kablosuz sinyaller gönderiyor.

Ispanak kökleri, mayın üzere patlayıcılarda bulunan bir bileşik olan nitroaromatiklerin varlığını tespit ettiği vakit yapraklarından karbon nanotüpler sayesinde bir sinyal yaymaya başlıyor. Bu sinyaller, kızılötesi bir kameradan okunuyor ve yetkililere otomatik bir e-posta gönderiliyor.

Nano ıspanaklar, ilerleyen devirlerde ekolojik araştırmalar için kullanılacak

Araştırmayı yöneten profesör Michael Strano, araştırmanın başlarında bitkilerin patlayıcıları tespit edebilmesi için nanopartikül ismi verilen toz modülleri kullanmaya başladığını lisana getirdi. Strano, bitkilerin fotosentez yapma hünerlerini değiştirerek bu yaprakların yanmaya ve patlamaya sebebiyet veren nitrik oksidi tespit etmesini sağladı.

Bitkilerin etrafa karşı son derece hassas olduğunu belirten Strano, mevzuyla ilgili şu sözleri kullandı; “Bitkiler, kuraklık yaşanacağını bizden evvel iddia edebiliyorlar. Toprağın ve suyun derinliklerinde en minik değişiklikleri bile tespit edebiliyorlar. Şayet kimyasal sinyallerden yararlanabilirsek, bitkilerin bize anlatacağı çok fazla şey var.”

Bu projenin emeli her ne kadar patlayıcılar üzerine ağırlaşsa da bilim insanları, ilerleyen periyotlarda bitki nanobiyonikleri olarak isimlendirilen bu teknolojinin etraf kirliliği ve ekolojik dataları ölçme gayeleriyle da kullanılabileceğini lisana getirdi.

Ispanaklar, birebir vakitte daha verimli bir katalizör vazifesi görebiliyor

Çoklukla elektrikli araba ve akıllı telefonlarda kullanılan metal-hava piller, lityum iyon pillere nazaran daha verimli ve etraf dostu bir güç kaynağı olarak görülüyor. ABD’li bilim insanları da ıspanak yapraklarını nano karkona dönüştürdükleri vakit metal-hava pilleri ve yakıt hücrelerini daha verimli bir hale getirebilecek katalizör vazifesi gördüğünü fark etti.

Katalizör misyonu gören hususlarda bulunan demir ve nitrojene çokça sahip olan ıspanaklar, bu proje için resmen biçilmiş bir kaftan oldu. Araştırmacılar, ıspanağı yıkadıktan sonra suyunu çıkarıyor ve yaprakları bir toz haline getirerek işlemeye uygun nana karbon haline getiriyor.

Araştırmayı yöneten profesör Shouzhong Zou, kataliz vazifesi gören ıspanaklar hakkında şu kelamları lisana getirdi; “Test ettiğimiz metot sayesinde yenilenebilir bir biyokütle olan ıspanaktan son derece etkin, karbon bazlı katalizörler üretebiliyoruz.”