Bilim Heyeti 1 Mart’taki olağanlaşma adımları öncesi bugün toplanıyor! Bakan Koca açıklama yapacak

Bilim Heyeti 1 Mart’taki olağanlaşma adımları öncesi bugün toplanıyor! Bakan Koca açıklama yapacak

Şubat 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrasında “1 Mart‘ta olağanlaşma başlıyor” açıklaması vatandaşlar tarafından heyecanla karşılanmıştı. Her ilin salgınla bağlantılı dataları dikkate alınacak, gidişatın olumlu görüldüğü yerlerde kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılacak. Bu noktada olağanlaşacak vilayetlere ise Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Şurası karar verecek.

Mart ayında atılacak olağanlaşma adımları öncesinde Koronavirüs Bilim Heyeti bugün saat 17.00’de toplanacak. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplantının akabinde Sıhhat Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde basın açıklaması yapacak.

YERİNDE KARAR PERİYODU BAŞLIYOR

Koronavirüsle uğraşta yeni bir evreye geçiliyor, 1 Mart itibariyle “Yerinde karar” periyodu başlıyor. Bu periyotta her vilayetteki olay sayısı, aşılama oranı üzere datalar olağanlaşma adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak. Riskin azaldığı vilayetlerde kademeli olarak olağanlaşma süreci başlayacak. Bu vilayetler takip edilerek hadise sayılarının artması durumunda kısıtlamalar tekrar kelam konusu olacak.

VİLAYET İL 4 RİSK KÜMESİ BELİRLENDİ

Ülke genelindeki her vilayet, Sıhhat Bakanlığının belirlediği hadise, aşılama oranı üzere ölçütler çerçevesinde “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” olmak 4 risk kümesinde sınıflandırılacak. Bu risk kümeleri gözetilerek mart prestijiyle kademeli olağanlaşma süreci başlatılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta sonu uygulamasından başlanarak vilayetlerin durumuna nazaran kademeli halde kaldırılacak.

1 MART VE SONRASI KONUŞULACAK

Tüm gelişmelerin ele alınacağı bugünkü Bilim Şurası toplantısında öncelik, 1 Mart ile başlayacak “Yerinde Karar” periyodu olacak. Riskin azaldığı vilayetlerde kademeli olarak olağanlaşma sürecinin başlaması, buralarda sokağa çıkma yasağı saatlerinin kısaltılması, hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasına son verilmesi ve restoranların vilayetlerdeki olay sayısına nazaran açılıp açılmayacağı görüşülecek.

KARADENİZ AYRIYETEN ELE ALINACAK

Son günlerce Karadeniz Bölgesi’nde artan olay sayıları nedeniyle bölgeye yönelik yeni kısıtlama kararlarının çıkabileceği de belirtiliyor. Olay artışının en fazla olduğu birinci 5 kentin Karadeniz’de olması nedeniyle bu kentlerde 15 gün tam kapanma dahil bir dizi tedbir alınabileceği de iddialar ortasında.