Biden’ın açıklamaları Rusya ile tansiyonu artıracak: ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi

Biden’ın açıklamaları Rusya ile tansiyonu artıracak: ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi

Şubat 5, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD Lideri Joe Biden izleyecekleri siyasete karşı değerli değerlendirmelerde bulundu. Trump periyodunda alınan kararların ve yapılanların aykırısı bir tavır izleyen Biden, Çin ile çalışmaya hazır olduklarını lisana getirdi. Tekrar Trump devrinde faaliyete geçirilen, Almanya’dan asker seçme süreciyle ilgili konuşan Biden, bu süreci askıya aldıklarını bildirdi.

SIĞINMACI LİMİTİNİ 125 BİNE ÇIKARTACAK

Sığınmacı programında da Trump idaresinin aksi bir siyaset izleyen Biden, sığınmacı kabul programını onayladığını aktardı ve sığınmacı limitini 125 bine çıkartacağını duyurdu.

“ABD’NİN BOYUN EĞDİĞİ GÜNLER SONA ERDİ”

Evvelki Lider Donald Trump periyoduna atıf yapan Biden, “Rusya’nın agresif hareketleri karşısında ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi” tabirini kullandı.

NAVALNY’NİN HÜR BIRAKILMASINI İSTEDİ

Rusya’nın ABD seçimlerine siber taarruzlarla müdahale teşebbüslerinin ve güvenlikle ilgili meydan okumalarının farkında olduklarını belirten Biden, Rus muhalif Alexei Navalny’nin derhal ve şartsız olarak özgür bırakılması gerektiğini söz etti.

YEMEN’DE SUUDİ ARABİSTAN’A DAYANAĞI KESTİ

Biden, Yemen’deki durumu öncelediklerini vurgulayarak, ülkesinin Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan’a verdiği askeri takviyesi sona erdirdiğini ve ilgili silah satışlarını durdurduğunu açıkladı.

MYANMAR’DA ORDUNUN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ

Myanmar’daki darbeye de değinen Joe Biden, ordunun çekilmesi ve hak savunucuları, aktivist ve yetkililerin hür bırakılması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hakan Çopur