Başı karışanlar dikkat! İşte husus unsur kalkan kısıtlamaların tablosu

Başı karışanlar dikkat! İşte husus unsur kalkan kısıtlamaların tablosu

Mart 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

Günlerdir merakla beklenen kademeli olağanlaşma kararları açıklandı. Fakat kısıtlamaların kademeli olarak kalkması vatandaşlarda baş karışıklığına neden oldu.

HAFTA SONU KISITLAMASI

Buna nazaran; hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli vilayetlerde kalktı. Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde ise yalnızca pazar günü hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Akşam saat 21.00’dan sabah 05.00’e kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı tüm vilayetlerde bir mühlet daha devam edecek. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara uygulanan sokak kısıtlaması düşük ve orta riskli vilayetlerde kalktı. Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde ise dışarı çıkma mühleti artırılacak.

EĞİTİMDE İŞLEYİŞ NASIL OLACAK?

Türkiye’nin tamamında okul öncesi, ilkokul, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecek. Düşük ve orta riskli vilayetlerde ise ortaokullar ve liselerde yüz yüze eğitim olacak. Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde, ortaokullar uzaktan eğitime devam edecek; liselerde ise yüz yüze imtihanlar yapılabilecek.

RESTORAN, KAFE, YÜZME HAVUZU, HALI SAHA

Düşük, orta riskli ve yüksek riskli vilayetlerde restoran ve kafeler yüzde 50 kapasiteyle 07.00-19.00 ortasında faaliyet gösterecek. Çok yüksek riskli vilayetlerde kapalı olacak. Düşük ve orta riskli vilayetlerde halı saha ve yüzme havuzu üzere toplumsal tesisler 09.00-19.00 saatleri ortasında açık olacak. Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde kapalı kalacak.

KAMU ÇALIŞMA SAATİ

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de olağana dönecek.

NİKAH VE GENEL KONSEYLER

Nikâh ve nikâh merasimi formundaki düğünler, düşük ve orta riskli vilayetlerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve gibisi kuruluşların genel heyetleri; düşük, orta ve yüksek riskli vilayetlerde, iştiraki 300 kişiyi geçmeyecek halde yapılabilecek. Çok yüksek riskli vilayetlerde icra edilemeyecek.

VİLAYETLERİN RENK SINIFLANDIRMASI

Türkiye genelinde vilayetler 100 bin nüfusa düşen hadise sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere nazaran; düşük riskli – mavi, orta riskli – sarı, yüksek riskli – turuncu ve çok yüksek riskli –kırmızı olarak renklerle sınıflandırıldı.

DÜŞÜK RİSKLİ VİLAYETLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır.

ORTA RİSKLİ VİLAYETLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars.

YÜKSEK RİSKLİ VİLAYETLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Yalova, Kocaeli.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ VİLAYETLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.