Barcelona’da yolsuzluk operasyonu! Eski lider Josep Maria Bartomeu gözaltına alındı

Barcelona’da yolsuzluk operasyonu! Eski lider Josep Maria Bartomeu gözaltına alındı

Mart 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

Barcelona’da kriz giderek büyüyor. Kulübün son lideri Josep Maria Bartomeu, göz altına alındı. Kulüp binasının arandığı ve eski lider Bartomeu’nun gözaltına alındığı öğrenildi. Bartomeu’nun yanı sıra kulüp genel sekreteri Oscar Grau ve hukuk işlerinden sorumlu yönetici Roman Gomez Ponti de gözaltına alındı.

PRESTİJ ZEDELEME VE YOLSUZLUKLA SUÇLANIYOR

Cadena SER gazetesinin haberine nazaran Josep Bartomeu, kulüp üstünde tesiri olan Messi, Pique ve Xavi üzere isimleri, geçersiz toplumsal medya hesapları aracılığıyla prestijlerini zedelemeye çalışması ve yolsuzluk nedeniyle suçlanıyor. Basın, yaşananları “Barçagate” ismiyle takipçilerine aktarıyor. Geçen yıl başlayan sancılı sürecin akabinde Bartomeu, ekim ayında istifa etmişti. Kulübü 4 aydır süreksiz bir konsey yönetiyor.

BARÇAGATE NEDİR?

2017’de Katalan basınında çıkan haberlerde Bartomeu ve beraberindeki birtakım yöneticilerin, bir şirket kurup toplumsal medyadan âlâ performans göstermeyen, mukavele yenileme görüşmelerinde kulübün isteklerine uymayan futbolcularla ilgili kara propaganda yaptırmak için kulübün kaynaklarını kullandıkları ortaya çıkarılmıştı.

Lionel Messi, Gerard Pique ve başka yıldız oyuncular aleyhine de yapılan bu kara propaganda sonucu grup içinde huzursuzluk çıkmıştı. Bu toplumsal medya paylaşımları sadece futbolculara değil ailelerine de yapılan makus yorumları içeriyordu.

Barcelona’da başkanlık seçimi bu pazar günü yapılacak.