Bakan Varank, Erdoğan’ın “Ay’a sert iniş gerçekleştireceğiz” kelamının ne manaya geldiğini anlattı

Bakan Varank, Erdoğan’ın “Ay’a sert iniş gerçekleştireceğiz” kelamının ne manaya geldiğini anlattı

Şubat 11, 2021 0 Yazar: farukkscu

Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nın tanıtımında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi ulusal ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz” demişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kelamlarının manasını açıkladı.

“UZAYA SERT İNİŞ YAPMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Bakan Varank, “Ay misyonu sıkıntı bir misyon. Burada iki basamaklı planımız var. Öncelikle 2023 sonunda kendi uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkartacağız. Şu anda 1,5-2 tonluk aracı kendimiz yörüngeye çıkartacak kabiliyete sahip değiliz. Oraya çıkaracağımız uzay aracımızı, kendi geliştirdiğimiz özgün ve ulusal motorumuzu ateşleyerek aya göndereceğiz ve uzay aracımızın aya sert iniş yapmasını sağlayacağız” dedi.

ERDOĞAN’IN KELAMLARINA AÇIKLIK GETİRDİ

Birinci misyonda öncelikle bu türlü bir aracı tasarlayıp tasarlayamayacaklarını test etmek istediklerini anlatan Varank, ‘sert iniş’in ne olduğuna dair şu sözleri kullandı:

“Böyle bir aracı tasarladığımızda dayanıklılık, radyasyon testlerinden geçebiliyor mu? Aracı yörüngeye çıkarınca kendi motorumuzu ateşleyebiliyor muyuz? Bu aracımızı denetim edebiliyor muyuz? Bu araçla gerekli bağlantısı sağlayabiliyor muyuz? Bu aracı yönlendirerek ay yüzeyine adeta çarptırabiliyor muyuz? Biz bunun testini gerçekleştireceğiz. Sert iniş bu. Bunun içinde bir sinyal verici olacak, dünyaya sinyal gönderecek. Ay yüzeyine yaklaşırken kamera sistemi koyabileceksek oradan çekim yapıp bunların manzaralarını gönderecek.”