Bakan Koca’dan korkutan mutant virüs açıklaması: Sayı açıklanandan daha fazla, artmaya da devam edecek üzere

Bakan Koca’dan korkutan mutant virüs açıklaması: Sayı açıklanandan daha fazla, artmaya da devam edecek üzere

Şubat 4, 2021 0 Yazar: farukkscu

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı geliştirilmeye devam eden yerli aşının, Haziran-Temmuz üzere kullanılmaya başlanacağını tabir etti.

“128 SAYISININ ÇOK ÜZERİNE ÇIKTI”

Mutasyonlu virüste, açıklanan 128 sayısının çok üzerine çıkıldığını belirten Koca, “Mutant virüste artış vilayet il sürüyor. İngiltere‘de görülen varyantından bahsediyoruz” dedi. Milliyet’ten Seyfettin Ersöz’ün aktardığına nazaran Bakan Koca bir küme gazeteci ile sohbet etti, sorularını yanıtladı.

“ŞU AN İÇİN BİR GEVŞEME YOK”

Kısıtlamaların ne vakit esnetileceği sorusu üzerine Koca, olay sayılarında bir düşüş olsa da istenilen düzeye gelinmediğini söyleyerek, “Bir tablomuz var kısıtlamaların esnemesi için. Şu an hala çok uzağız. Şu an için bir gevşeme yok, kısıtlamalara devam edeceğiz. İlerleyen vakitte hadise sayılarını da vilayet il tabloya ekleyebiliriz” sözlerini kullandı.

Koca, pandeminin seyrine nazaran kısıtlamaların vilayet il kaldırılıp, tekrar seyre nazaran vilayet il getirilebileceğini de ekledi.

“BU HAFTA 4-5 BİN BANDINI GÖRMELİYDİK”

“Vakalar 5 bine düşmüştü, tekrar 6-7 bin bandına çıktı. Bunun sebepleri neler?” sorusuna Koca, “Sömestr tatili hareketliliği ve aşıların gelmesiyle oluşan rehavet bunda tesirli oldu. Son 1 hafta içinde yükseliş gördük. 6-7 bin bandında ilerledi. Halbuki bu hafta 4-5 bin bandını görmeliydik” cevabını verdi.

“MUTANT VİRÜS AÇIKLADIĞIMIZ SAYININ ÇOK ÜSTÜNE ÇIKTI”

Koca, son açıklanan datalara nazaran, 17 vilayette 128 bireyde görülen mutasyonlu virüsle ilgili de bir açıklama yaptı. Ülke genelinde mutant virüsün önemli biçimde arttığını vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

“Mutant virüste, açıkladığımız sayının çok üstüne çıktık şu anda. Vilayet il artış sürüyor. Artmaya da devam edecek üzere. Mutant virüsün daha kolay bulaştığını, belirtinin daha erken çıktığını görüyoruz. İngiltere’de görülen varyantından bahsediyoruz. Bunun daha çok vilayette yayıldığını görüyoruz.”

YERLİ AŞI HAZİRAN-TEMMUZ ÜZERE HAZIR

Yerli aşı çalışmalarına da değinen Koca, bir inaktif yerli aşıda gelecek hafta Faz-2 etabına geçileceğini belirtti. 4 ila 6 aşıda da gelecek hafta Faz-1 için müsaade çıkabileceği sinyalini veren Koca, yerli aşının kullanılacağı tarihi ise haziran-temmuz olarak açıkladı. Yerli aşıda Faz-3 kademesi nisan olarak işaret edilmişti.