Bakan Fahrettin Koca’ya kalabalık parti kongreleri soruldu, bilindik ikazlarla cevap verdi

Bakan Fahrettin Koca’ya kalabalık parti kongreleri soruldu, bilindik ikazlarla cevap verdi

Şubat 26, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs Bilim Konseyi Toplantısı sonrası basının karşısına geçen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca‘ya, kademeli olağanlaşma, koronavirüsün seyri, parasız aşı argümanları ve kalabalık parti kongreleri soruldu.

Kalabalık ortamlara yönelik parti kongreleri, maçlardaki locaların kalabalıklığı üzere tenkitlere ait görüşleri sorulan Koca, “Toplantılarla ilgili genel olarak biz salgında bulaşın nasıl olduğunu biliyoruz ve birinci günden itibaren salgında bulaşın yakın temasla birlikte daha da arttığını daima anlatır olduk. Vatandaşımız bu bulaşı biliyor ve bilhassa de vatandaşımıza kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak kalmalarını söz etmiştik. Hasebiyle bu manada bu bilgilendirmede bir değişiklik yok. Bunun üzerine bir şey söylemem fazla olur.” sözlerini kullandı.

“TARAFTAR OLMAK İNSANIMIZIN SIHHATİNİ ÖTELEMEYİ GEREKTİRMEZ”

Vatandaşların bilhassa kalabalık ve kapalı ortamdan kaçınması gerektiğinin altını çizen Koca, şunları kaydetti:

“Taraftar olmak insanımızın sıhhatini ötelemeyi gerektirmez. Bizim daha hassasiyetle, çabayla gayret sarf etmemiz ve 83 milyon vatandaşımızın eşit fedakarlıkta bulunarak, gayrete katkı sağlaması gerekiyor. Bu muvaffakiyet, sonuçta daima birlikte uğraş ederek 83 milyon vatandaşımızın başarısı olur. Hepimizin hassasiyetle üzerine düşeni yapması gerektiği kanaatindeyim.”

“SALGIN SİYASİ ARENAYA ÇEKİLMEK İSTENİYOR”

Muhalefetin, “AK Parti kongrelerine katılan partililere kamu hastanelerinde fiyatsız PCR testi yapıldığı” argümanlarının hatırlatılması üzerine Koca, “Bu uğraşın siyasi arenaya çekilmemesi noktasında kararlıyım. Bu arenaya bilhassa çekilmek isteniyor.” dedi.

Koca, Kovid-19 salgınıyla çabayı 83 milyon vatandaşa eşit davranarak sürdürmekten yana olduğunun altını çizerek, “Bahsettiğiniz durumla ilgili dün vilayet sıhhat müdürlüğümüz açıklamada bulundu. Bununla ilgili PCR testinin yapılabilirliği doktorlarımızın sorumluluğunda, bir semptom olduğunda talep edilerek yapılıyor. Özel bir durum kelam konusu değil.” sözlerini kullandı.

PCR testlerinin kamu kurumlarında fiyatsız yapıldığını hatırlatan Koca, “Özel kuruluşlarda, vatandaşlar, semptomu varsa fiyat ödemeyip, semptomu yoksa fiyat ödeyerek yaptırabilirler.” bilgisini paylaştı.