Bahar havasında son 5 gün! Sıcaklık 20 derece birden düşecek, şiddetli kar yağışı geliyor

Bahar havasında son 5 gün! Sıcaklık 20 derece birden düşecek, şiddetli kar yağışı geliyor

Şubat 9, 2021 0 Yazar: farukkscu

Şubat ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar dün birtakım vilayetlerde 25 dereceye kadar çıktı. Meteoroloji uzmanları sıcaklıkların 4-5 gün daha süreceğini ama soğuk hava dalgasının kapıda olduğunu söylüyor. Cumartesi günü sıcaklıkların 20 derece düşmesiyle birlikte tesirli kar yağışı bekleniyor.

5 GÜN DAHA SÜRECEK

Hafta sonu yüksek basınç sistemini zayıflayacağını ve soğuk havanın tesirli olacağını belirten Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Şubat ayında 8-9 derecelerde olması gereken sıcaklıklar kimi vilayetlerde 24-25 derecelere kadar çıktı. Pekala bu sıcaklıklar nereden kaynaklanıyor? Üzerimizde yüksek basınç sistemi var. Üstten gelmek isteyen alçak basınç sistemini buraya sokmuyor. Bu yüzden güneyden gelen akımlarla sıcaklıklar artıyor. Hafta sonu yüksek basınç sistemi zayıflayacak ve soğuk hava tesirli olacak. Lakin bu yüksek sıcaklıkları 5 gün daha yaşayacağız. Bu durum Türkiye’nin iklim değişikliğinden kaynaklı yaşadığı anormallikleri gösteriyor. Şiddetli sellerin, yağışların artması da, şubat ayında 25 derece sıcaklığı görmemiz de global iklim değişikliğinden kaynaklanıyor” dedi.

HAFTA SONU 20 DERECE DÜŞECEK

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Lideri Adil Tek ise cumartesi akşam saatlerinde Trakya’dan soğuk hava dalgası geleceğini ve 20 dereceye yakın bir sıcaklık düşüşü yaşanacağını belirtti. Tek, “Hem sıcaklıklar düşecek hem de kar yağışı görülecek. Önümüzdeki hafta içi de kar yağışları olacak. Modellerde hafta sonu kar görünüyor fakat karla ilgili daha sağlıklı iddiası yarın ya da perşembe günü yapabiliriz. Önümüzdeki hafta kar ve soğuk hava dalgası gelse de şubat ayı ortalamanın üzerinde kalacak üzere görünüyor. Bir haftalık soğuk hava bize kışa geri döndük dedirtemez, aylık ortalamalara bakarak iklimdeki değişikliklere bakarız” diye konuştu.