Avni Yıldırım-Canelo Alvarez boks maçı: Dünyayı şok etmek istiyorum

Avni Yıldırım-Canelo Alvarez boks maçı: Dünyayı şok etmek istiyorum

Şubat 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

27 Şubat’ta birçok büyük aktifliğe konut sahipliği yapan Miami Hard Rock Stadyumu’nda Türk atletimiz Avni Yıldırım, boks dünyasının en büyük yıldızı Canelo Alvarez’e karşı ringe çıkacak. 200’den fazla ülkede canlı olarak yayınlanacak maç; Muhammed Ali, Mike Tyson, Floyd Mayweather, Manny Pacquiao üzere yıldızların yaptığı karşılaşmalar kalibresinde olacak. Türk boks tarihinin en başarılı atletlerinden biri olan Avni Yıldırım bu tarihi maçtan sonra bir dünya yıldızı bir efsane olmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Birinci kez bir Türk boksörün WBC, WBA muhteşem orta siklet unvanını alabileceğini söyleyen Avni Yıldırım, Almanya’da kamp yapıyor. Mesleği boyunca yaptığı 23 maçta yalnızca 2 defa yenilen Avni Yıldırım, büyük maç öncesi hepimizin merak ettiği sorulara FANATİK aracılığıyla cevapladı…

Türk boks tarihinin en büyük maçına çıkacaksın. Rakibin dünya şampiyonu ve bu sporun en başarılı isimlerinden biri. Neler hissediyorsun?

“Benim için gurur verici bir maç. Bu maça layık görülmek bile gurur verici. Son maçta hakkımı yediler ve sonrasında olaylar çıktı. Ancak o maçtan sonra pes etmedim ve yoluma devam ettim. 27 Şubat’taki maç Türk boksörün çıkacağı en büyük maç. Ben kendimi değil bir ulusu temsil ediyorum. Türk ulusunu. Bu işin maddi boyutu çok büyük lakin benim için manevi boyutu çok daha değerli. Performansımı en yeterli biçimde gösterip maçı sonlandırmak istiyorum. Dünyanın gözü bu maçta olacak ben de o ringde olacağım için keyifli ve heyecanlıyım. Gecemi gündüzüme katıp tüm varlığımla hazırlanacağım, gerisi Allahın takdiri”.

‘İyi ki gitmemişim, artık rakibim oldu’

Alvarez ile daha evvel idman yaptın kendisine yabancı değilsin. Birçok kişi onu maçın favorisi görüyor.

“Boksta imkansız diye bir şey yok. 2018 yılında Alvarez ile çalıştım. Orada beni çok beğendiler hatta tekrar çağırdılar ancak ben gitmedim. İyiki de gitmemişim artık rakip olduk”.

Tarzlarınızı kıymetlendirir misin? Nasıl bir maç olur, öngörülerin neler?

“Alvarez-Golovkin maçına yakın bir maç olacağını düşünüyorum. Hocam üst seviye bir hoca. Bana inanıyor. Esasen grubun inanması çok değerli Grup inanacak, sen inanacaksın. Bu grup işi. Hocam çok ateşli kazanmak istiyor. Menacerim Ahmet Öner, ben hepimiz kazanmayı çok istiyoruz. O denli bir arenada maça çıkıp ülkemi temsil etmek değişik bir duygu”.

Sen bizim ulusal gururumuzsun. Olağan bu maç diğer bir düzey. Hazırlıklar nasıl gidiyor. Günde kaç egzersiz yapıyorsun?

“Günde iki bazen üç egzersiz yapıyorum. Günün 10-12 saatini idmanda harcıyorum. Fizikî idman dışında motivasyonda çok değerli. Motivasyonumun yüksek olması lazım. Bunu da sağlayacağız. Maça en âlâ halde hazırlanıp o denli çıkmak istiyorum.”

‘Maça seyirci alınacak’

Pandemi devam ediyor seyirci olacak mı?

“Stadyum 80 bin kişilik. Sanırım pandemi tedbirleri kapsamında muhakkak aralıklarla seyirci olacak.”

Tarihi maç duyulduktan sonra beşerler sana ulaşmaya çalıştı mı?.. Nasıl yansılar aldın?

“İnanılmaz bir dayanak var. İlgi büyük. Güya tüm halk bu maçla birlikte kenetlendik. Herkes bu heyecanın etrafında birleşti. Pandemi sebebiyle çok sıkıntı bir periyottan geçiyoruz. Bu maç insanlara farklı bir güç getirdi. Halkımız bu maçı istiyor. İnşallah alnımın akıyla çıkarım.”

Menacer Ahmet Öner’in üzerinde çok emeği var. Sen neler demek istersin?

“Bu düzeylerde uğraş etmek inanılmaz güç. Ahmet abi o denli bir güç koydu ki ortaya, dünyanın en büyük isimleri Avni Yıldırım’ı konuşmak zorunda kaldı.”

Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

“Bir Türk olarak kimse bana baht vermiyor biliyorum. Orada o denli bir performans sergilemek istiyorum ki, tüm dünyayı şok etmek istiyorum.”

Canelo Alvarez kimdir?

4 farklı yük sınıfında (hafif orta siklet, orta siklet, muhteşem orta siklet ve hafif ağır siklet) dünya şampiyonlukları bulunan Alvarez Ocak 2021 tarihi itibariyle dünyanın en başarılı faal boksörü seçildi. Pandemiye karşın 2020 yılının ikinci yarısında 37 milyon dolar kazanan boksör Forbes’un en çok kazanan atletler listesinde 30. sırada yer alıyor. Mesleği boyunca yaptığı 57 maçtın 54’ünü (36’sı nakavtı) kazandı, 1 sefer kaybetti, 2 sefer berabere kaldı.