AstraZeneca aşısı, İngiltere’de görülen mutasyona karşı tesirli oldu

AstraZeneca aşısı, İngiltere’de görülen mutasyona karşı tesirli oldu

Şubat 6, 2021 0 Yazar: farukkscu

Oxford Aşı Kümesi Yöneticisi Profesör Andrew Pollard yaptığı açıklamada, yeni dataların aşının sadece özgün virüse karşı değil, birebir vakitte yeni mutasyon B.1.1.7’ye karşı da müdafaa sağladığının altını çizdi.

Oxford aşı denemelerinde vazife alan Profesör Sarah Gilbert ise koronavirüslerin, influenza virüslerine oranla mutasyona daha az eğilimli olduğunu lakin bir pandemi sırasında dolanımdaki virüsler ortasında bir mutasyonun hakim olmasının beklenebileceğini söz etti.

AŞILAR YİNE DÜZENLENEBİLİR

Gilbert, gerekli görülmesi durumunda influenzada olduğu üzere aşıların mutasyonlara nazaran tekrar düzenlenebileceğine de dikkati çekti.

ÖTEKİ AŞI FİRMALARI DA DUYURMUŞTU

Daha evvel de Pfizer-BioNTech ve Moderna, geliştirdikleri Kovid-19 aşılarının mutasyona karşı tesirli olduğunu duyurmuştu. İngiltere‘de birinci olarak eylül ayında tespit edilen yeni mutasyon aralık ayında tüm ülkede hakim tip olmaya başlamıştı.

Yüzde 70 daha süratli yayılan ve 60 yaş üzerinde yüzde 30-40 daha ölümcül olduğu tespit edilen mutasyonun tesiriyle olaylar ve buna bağlı vefatlar artmaya başlamıştı. Bunun üzerine 5 Ocak’ta karantinaya gidilen ülkede hastaneler üzerindeki baskı devam ederken, toplam can kaybı sayısı 100 bini geçmiş durumda.