Aşı dolandırıcılarına karşı ikazlar arka arda geliyor: Mevte bile neden olabilir

Aşı dolandırıcılarına karşı ikazlar arka arda geliyor: Mevte bile neden olabilir

Şubat 21, 2021 0 Yazar: farukkscu

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşları aşı dolandırıcılarına karşı uyarmış ve “Ülkemizde aşı yalnızca Bilim Heyeti’nce belirlenen öncelik sırasına nazaran ve herkes için fiyatsız olarak yapılmaktadır. Vatandaşlarımıza ulaşarak, aşıda öncelikli hale getireceğini argüman ederek para talep eden dolandırıcılar hakkında isimli süreç başlatılacaktır” tabirlerini kullanmıştı.

“SAĞLIK KURULUŞLARI DIŞINDA YAPILAN AŞIYI SATIN ALMAYIN”

Vatandaşları, yurtdışından aşı getirdiğini söyleyerek satmaya çalışan bireyler konusunda uyaran bir öbür isimse Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan oldu.

Hürriyet’in haberine nazaran Prof. Dr. İlhan şunları söyledi;

“Türkiye’de aşı sırayla ve devlet denetiminde yapılıyor. ‘Aşınızı erkene alalım, yurtdışından aşı getiriyoruz, Çin aşısı ya da Alman aşısı satalım size’ üzere sözlerle vatandaşlara ulaşanlar olmuş. Koronavirüs aşısı Türkiye’de fiyatsız. Herkes sırası geldiğinde aşısını olacak. Yurtdışında parayla aşı satan ülkeler var. Fakat buradan aşı getirdiğini sav eden şahıslar düzmece aşı yapıyor da olabilir. Bu büyük bir hata. Tavsiyemiz kimse sıhhat kuruluşları dışında yapılan aşıyı satın almasın.

“KİMSE FİYAT ÖDEYEREK ÖNE GEÇEMEZ”

O bireylerin getirdiği ve fahiş fiyatla sattığı aşıların içinde ne olduğunu kimse bilemez. Bu aşılar vefata kadar varan tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Vatandaşlarımız HES sistemini yüklesin, e-Nabız’dan ya da aile doktorlarından sıralarını takip etsin. Sıhhat Bakanlığı’nın sayfasında aşı sırasında hangi kümelere gelindiği bilgisi mevcut. Kimse fiyat ödeyerek öne geçemez.”