Argüman: Apple, Hyundai ve Kia’yla Görüşmeleri Durdurdu

Argüman: Apple, Hyundai ve Kia’yla Görüşmeleri Durdurdu

Şubat 6, 2021 0 Yazar: farukkscu

Geçtiğimiz son 7 gün, Apple için ziyadesiyle hareketliydi. Şirketin uzun müddettir hakkında bir haber beklediğimiz araba projesi en sonunda yine gündeme gelmişti. Apple, arabanın üretiminde kendisine araba üreticisi olan bir ortak arıyordu ve bu adaylar ortasında en ön plana çıkan isimse Hyundai’ydi.

Bunun akabinde enteresan bir haber gelmişti. Hyundai, ana markayı fason üretimle ilişkilendirmek istemediği için devreye Kia’yı sokmak istiyordu. Bu durum, Hyundai bünyesinde görüş ayrılıklarına sebep olmuştu. Geçtiğimiz günse Hyundai’nin Kia’yı devreye soktuğu, iki şirketin 3,6 milyar dolara anlaştığının tez edilmesiyle mutlaklık kazanmıştı. Haber, CNBC tarafından da doğrulanmıştı.

Her şey çok süratli gelişirken Apple ve Hyundai görüşmeleri durduruldu:

Tam Hyundai ve Apple ortasındaki mutabakat yapıldı ve AppleCar hakkında kıymetli noktalardan birisi katılaştı derken bugün yeni bir gelişme daha yaşandı. Bloomberg, kaynaklardan elde ettiği bilgilerle hazırladığı haberinde Apple, Hyundai ve Kia ortasındaki görüşmelerin durdurulduğunu açıkladı.

Bloomberg, Apple’ın öteki araba üreticileriyle benzeri planlar üzerine konuştuğunu da söz etti. Husus hakkında Apple tarafından rastgele bir açıklama gelmezken Apple ve Hyundai ortasındaki görüşmelerin gün yüzüne çıkmasının Apple’ı sinirlendirdiği belirtildi.

Hyundai ve Apple ortasındaki durdurulduğu tez edilen görüşmelerin ne vakit devam edeceği şimdi bilinmiyor. Görüşmelerin devam etmesi durumundaysa Kia’nın başka araba üreticilerine nazaran daha mümkün bir seçenek olduğu söz ediliyor. Çünkü şirket, Georgia eyaletinde kendi fabrikasında Apple otomobilleri üretmeyi kabul ediyor.

Apple’ın arabasını ne vakit göreceğimize dairse şimdi bir tarih bulunmuyor. Ancak Bloomberg, Apple’ın sürüş sistemleri üzerine çalışan küçük bir geliştirici takıma ve tasarım takımına sahip olduğunu tabir etti. Aracın şimdi erken geliştirme sürecinde olduğu düşünüldüğünde en az 5 yıl boyunca gün yüzüne çıkmayacağı belirtildi.