Apple, watchOS 7.4’in Genel Betasını Yayınladı

Apple, watchOS 7.4’in Genel Betasını Yayınladı

Şubat 5, 2021 0 Yazar: farukkscu

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın akıllı saatleriyle ilgili yeni planlarından bahsetmiştik. Bu plana nazaran iOS 14.5 ile birlikte Apple Watch modelleri, iPhone’ların kilitlerini Face ID’ye gereksinim duymadan açabilecekti. İşte iOS 14.5’in beta sürümünün akabinde yayınlanan ve şimdilik yalnızca iOS 14.5’in beta sürümünün yüklü olduğu iPhone’larda görülen watchOS 7.4’in genel beta sürümü, Face ID’ye duyulan muhtaçlığı ortadan kaldıran özellik için her şeyin hazır olduğunu gözler önüne seriyor.

Apple’ın geliştirmekte olduğu özellik, koronavirüs pandemisinin hayatımıza getirdiği maskelerden sonra, bir mecburilik olarak karşımıza çıktı. Kullanıcılar daha evvel, iPhone’larının ekran kilitlerini yüzlerini göstererek açıyorlardı. Lakin pandemi sonrasında evvel maskeyi çıkarmak gerekmesi, Apple’ı bu türlü bir özellik geliştirmek zorunda bıraktı. Kullanıcılar yeni periyotta, belirledikleri bir parolayı Apple Watch’larına girdikten sonra, iPhone’ların kilidini açabilecekler.

Şimdilik, özelliğin nasıl kullanılacağına dair rastgele bir manzara yok

iOS 14.5 ve watchOS 7.4’ün ikisine birden muhtaçlık duyan özelliğin nasıl kullanılabileceği, şu an için bilinmiyor. Aslında iOS 14.4 kullanmakta olan iPhone sahipleri, akıllı saat idare paneline girip yazılım güncellemesini denetim ettiklerinde de hiçbir yenilik göremiyorlar. Bir kullanıcı, iOS 14.5’in genel beta sürümünü telefonuna kurup akıllı saatler için yazılım güncellemesi aradığında ise watchOS 7.4’ün genel beta sürümünü bulabiliyor. Fakat Apple, bu özelliği önemli manada önemsiyor ve görünen o ki kullanıcılar, kısa bir müddet sonra bu bilhassa tanışmış olacaklar.

Apple, iOS 14.5 ve watchOS 7.4 için resmi bir çıkış tarihi açıklamadı. Lakin iOS 14.4, sırf 10 gün evvel kullanıcıların hizmetine sunuldu. Haliyle iOS 14.5’in kararlı sürümü için bir müddet daha beklemek gerekebilir. Lakin ne olursa olsun bu sürümün yayınlanmasıyla birlikte iPhone’ların ekran kilidinin Apple Watch’lar üzerinden açılabileceği, yok sayılamayacak bir gerçek.