Apple Türkiye’den Etkileyici Apple Watch Öyküsü

Apple Türkiye’den Etkileyici Apple Watch Öyküsü

Şubat 6, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD merkezli teknoloji devi Apple tarafından piyasaya sürülen akıllı saatler, vakit zaman enteresan “hayat kurtarma” kıssalarına mevzu oluyordu. Bu tıp haberler paylaşıldığında, yaşanan öykünün büsbütün bir reklam olduğunu düşünen bir kesim de vardı. Artık Apple Watch, yeniden ve yeni bir hayat kurtarma öyküsüyle karşımızda. Bu seferki kaynak ise Apple Türkiye‘nin ta kendisi…

Akıllı saatler, giderek daha da fonksiyonel hale geliyorlar. Eserler, yaygınlaşmaya başladığı birinci periyotlarda adım sayma ve bildirim gösterme üzere temel özelliklere sahipken, en yeni modeller kandaki oksijen ölçüsünü ölçebiliyor ve hatta kalp ritimleriyle ilgili ayrıntılı tahliller yapabiliyor. İddia edebileceğiniz üzere Apple Watch da bu özelliklere sahip ve hatta, riskli durumlarda kullanıcıları uyarabiliyor. İşte Apple Watch’un sahip olduğu özelliklerin nasıl yararlar getirdiğini aktaran ve şahsen Apple Türkiye tarafından paylaşılan öykü.

  • Not: Haberimizin bundan sonraki kısmı, Apple Türkiye’nin internet sitesinden alınmıştır.

Yıl dönümü armağanı olarak verilen bir Apple Watch ile yaşanan değişim

Geçen Eylül ayında, Lori March eşi Bob’a 17. evlilik yıl dönümlerini kutlamak için bir Apple Watch ikram etti. Lori, ekseriyetle kendisi için para harcamaktan kaçınan Bob’a Apple Watch ikram ederken “Sağlığın için yapılan bir harcama geleceğimize yapılan bir yatırımdır.” dedi. O sırada bu kelamların ne kadar isabetli olduğundan hiç haberi yoktu.

Üniversite seviyesinde eski bir sportmen olan ve ilerleyen yıllarda yarı maraton koşuları yapan Bob, çabucak yeni Apple Watch’unu keşfetmeye koyuldu. Kalp Atış Suratı uygulamasını keşfetti ve dinlenme anında olmasına karşın birinci ölçümünün dakikada 127 atış olduğunu gördü. Ölçüm Bob için epey yüksekti, bu yüzden tesadüf olduğunu düşünüp ciddiye almadı. “Gördüğümde ‘Bu çılgınlık’ diye düşündüm.” diyor Bob. “Bu sayıları lakin koşuya hazırlanırken yahut soğuma hareketleri sırasında görmem gerekirdi.”

Günün ilerleyen saatlerinde Bob ve Lori daha fazla sistemsiz kalp atış suratı ölçümü alındığını fark etti. “Koşmaya başladığımda sürat düştü lakin sonra tekrar artıyordu. Sonunda bir şeylerin yanlış gittiğini fark ettim.” Çift, sonraki birkaç gün boyunca emsal düzensizliklerin devam ettiğini görünce Lori genel muayene randevusu aldı.

“Doktorun nefes alıp verme idmanları yapmamı, yogayı denememi, sodyumu yahut o stil bir şeyleri azaltmamı söyleyeceğini düşünüyordum.” diyor Bob. “Bunların yerine, benimle karşılaştıktan 10 dakika sonra bir ambulans çağırıp acile gitmemi sağladı.” Hekimler, Bob’un kalbine çok yük bindiren ritim bozukluğu tanısı koydular. Son birkaç haftadır aralıksız olarak maraton koşuyor üzere yaşadığını ve denetim altına alınmadığı takdirde bu durumun yıkıcı sonuçlara yol açacağını söylediler.

Bob March, aygıtı tarafından potansiyel bir kalp rahatsızlığına ait ihtar alan birçok Apple Watch kullanıcısından yalnızca biri. Bu Kalp Ayı’nda, Apple insanları sıhhatleri hakkında bilgi sahibi olmaya ve sıhhatlerinin denetimini ele almaya teşvik ediyor. Apple Watch; Kalp Atış Suratı uygulaması ile kalp atış suratı takibi, yüksek ve düşük kalp atış suratı bildirimleri, EKG uygulamasıyla sistemsiz ritim bildirimleri ve Kardiyo Fitness bildirimleri üzere özellikleriyle kullanıcıların sıhhatleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlıyor, onlara sıhhatlerini takip etmeleri ve tabipleriyle daha şuurlu konuşmalar yapabilmeleri için güç veriyor.

Apple Watch’u armağan aldığı günlerde ve hatta hekimiyle görüşürken bile Bob kendini yeterli hissediyordu. Lakin Amerikan Kalp Birliği’ne nazaran aritmi olarak da anılan ritim bozukluğu, çoklukla semptom göstermediği için öbür sıhhat sorunu olmayan bireylerde birçok vakit fark edilemiyor. Ritim bozukluğu tedavi edilmediği takdirde, bazen felç üzere önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Apple, Apple Watch’un daha da büyük bilimsel keşiflere nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmek gayesiyle, hala müracaatları kabul etmeye devam eden birtakım kalp sıhhati çalışmalarında önde gelen araştırma kurumlarıyla iş birliği yapıyor Bunlar ortasında Apple Kalp ve Hareket Araştırması, Heartline Araştırması ve University Health Network’ün Kalp Yetmezliği Araştırması bulunuyor. App Store’dan Research uygulaması uygulamasını indirerek her isteyen Apple Kalp ve Hareket Araştırması’na katılabiliyor.

19 Ekim 2020 sabahı, o sırada 58 yaşında olan Bob anesteziyle uyutulduktan çabucak sonra, ameliyathanedeki tabiplerden biri Bob’un onlara yazdığı notu yüksek sesle okudu. Not, kalp ameliyatını gerçekleştirecek sıhhat grubuna hitaben yazılmıştı.

“Hastane yatağımda yatmış bugünkü Ablasyon operasyonumu beklerken sizin yerinizde olsaydım neler bilmek isteyeceğimi düşündüm. Bilmenizi isterim ki, üzerinde çalışmaya başlayacağınız kalbin sahibi olan bu kişi, her birinizin sahip olduğu tüm tahsil, eğitim ve tecrübelere minnettar.” Not şöyle devam ediyordu: “Diğer birçok hastanızın bilakis, mukadderatın bizi bugün burada buluşturacağına dair hiçbir fikrim yoktu… Beni muvaffakiyet hikayelerinizden biri yapacağınız için şimdiden hepinize teşekkür ederim. Haydi yapalım şu işi!”

Bob’un operasyonu son derece yeterli geçti ve yalnızca birkaç ay sonra, tekrar köpeğiyle birlikte koşu yapmaya başladı. Bob ve Lori, geleceklerini değiştirdiği için Apple Watch’u övgüyle anıyor. “Kelimenin tam manasıyla hayatını kurtardığına inanıyoruz.” diyen Lori kelamlarını şöyle sürdürüyor: “Bundan daha ötesi yok.”