Ankara’dan Görüldüğü Söylenen Meteorun Net İmgeleri

Ankara’dan Görüldüğü Söylenen Meteorun Net İmgeleri

Şubat 28, 2021 0 Yazar: farukkscu

Tüm dünyada olduğu üzere ülkemize de periyot devir meteor düşebiliyor. Twitter’da kısa müddette gündem olan son meteor olayı ise Trabzon, Ankara, Yozgat, Çankırı üzere vilayetlerden görülen bir göktaşına ilişkin. Şu anda göktaşıyla ilgili çok net bir bilgi bulunmuyor, lakin birinci imajlara nazaran büyük bir ışık huzmesinin yayıldığı görülüyor.

Görüntüyü görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

Toplumsal medyada yayınlanan görüntülere baktığımızda yeryüzüne hakikat gelen bir ışık huzmesinin makul bir aralıkta büyük ve parlak yeşil ışığa döndüğünü, gerisinden ise kırmızıya dönerek kaybolduğunu görüyoruz.

Görüntüyü görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

Meteor neden yeşil renkte ışık saçıyor?

Bir meteor Dünya’ya girdiğinde atmosferin direnciyle karşılaşıyor. Bu süreçte yanmaya başlayan meteorlar, şayet magnezyum yoğunluklu bir gök cismi ise mavi ve yeşil renkte ışık saçar. Ayrıyeten atmosferde sarı ve turuncu geçişli yanmaya sahip meteorlar sodyum yüklüyken, yalnızca sarı renkliler demir, morlar kalsiyum, kırmızılar ise nitrojen ve oksijen renklerde ışık saçabiliyorlar. NASA’nın sunduğu bu datalara nazaran bugün Türkiye semalarında görülen meteorun magnezyum yoğunluklu olduğu öngörülebilir.

Görüntüyü görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.

Meteora ne oldu?

Ülkemize düşen meteorun ne olduğu tam bilinmiyor, lakin başka meteorlarda olduğu üzere atmosferde yanıp yok olduğu düşünülüyor. Şayet yok olmadıysa da çok küçük bir modül olarak yere çakılmış olabilir.