Android 12’nin Renkli Tema Sistemi Birinci Sefer Görüldü

Android 12’nin Renkli Tema Sistemi Birinci Sefer Görüldü

Şubat 20, 2021 0 Yazar: farukkscu

Google, bir müddettir ufak sızıntılar ve kestirimlerle gündemde ufaktan yer etmeye başlayan Android 12 için nihayet geçtiğimiz günlerde birinci geliştirici önizleme sürümünü yayınlamıştı. Böylelikle heyecanla beklenen yeni sürümün arayüz dizaynının nasıl görüneceğine de göz atma bahtı elde etmiş, gelecek yenilikler için birinci önizlemeyi yapmıştık.

Olağan ki Android 12’nin alacağı son hal ve beraberinde getireceği tüm yenilikleri öğrenmeye hala biraz daha vakit var. Lakin yayınlanan geliştirici önizleme sürümünün sunduğu özelliklerin yanında bir geliştiriciden merak edilen bir özelliğe dair birinci imajlar geldi; duvar kağıdı tabanlı renkli tema sistemi.

Sistemin teması, duvar kağıdına nazaran renk değiştirecek:

Android 12 ile birlikte seçilen duvar kağıtlarına uygun olarak renk değiştiren ve uyumlu üçüncü taraf uygulamaları da renklendirecek yeni bir tema sisteminin geleceği biliniyordu lakin bu özellik geliştirici önizlemesinde yer almıyor. Lakin bir geliştirici, temanın nasıl çalışacağını ve görüneceğini göstermek için bir dizi görsel düzenleyip paylaşmış.

Paylaşılan görsellerde, Android 12’de ana ekrandan menüye kadar, temanın ayarlanan duvar kağıdına nazaran nasıl renk değiştirdiği görülüyor. Birebir vakitte daha evvel gelen ekran manzaralarında temaya dair yer alan bir öbür ayrıntı ise opak arayüz dizaynıydı. Şeffaf renkten hoşlanmayanlar için güzel bir seçenek olacak olan bu görünümün, yeni renkli tema konseptinde nasıl görünebileceği ise merak konusu.

Android 12’nin şimdi bilmediğimiz pek çok yeni geliştirmeyi de beraberinde getireceğini varsayım ediyoruz. Şimdi resmi yayınlanma tarihine dair bir bilgi paylaşılmasa da önümüzdeki aylarda işletim sisteminin en son sürümünün kullanıcılar ile buluşması bekleniyor.

Android 12’nin renkli teması bu türlü görünecek: