Aminu Umar kimdir, nereli, kaç yaşında? Aminu Umar hangi ekiplerde oynadı?

Aminu Umar kimdir, nereli, kaç yaşında? Aminu Umar hangi ekiplerde oynadı?

Şubat 10, 2021 0 Yazar: farukkscu

SNijeryalı genç futbolcu Aminu Umar futbolculuk mesleğine Çaykur Rizespor’da devam etmektedir. Yaklaşık 7 yıldır Türkiye’dedir.

Aminu Umar kimdir?

Aminu Umar, profesyonel manada futbol mesleğine 2010 yılında başlamıştır. Ülkesinin düşük profilli bir kadrosu olan Wikki Tourists’te mesleğine adım adan Umar, Nijerya 20 yaş altı ulusal futbol ekibi ve 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda yeteneklerini sergilemesiyle Samsunspor’un ilgisini çekmiştir. Grubun yaz kampına davet alan Umar böylece Türkiye’deki mesleğine de adım atmıştır. Şuan oynadığı kulüp ise Çaykur Rizespor’dur.

Aminu Umar hakkında kısa bilgiler ve tahlili

Genç futbolcu nerede doğmuştur? : Nijerya’nın Abuja kentinde doğmuştur.

Doğum tarihi nedir? : 6 Mart 1995 tarihinde dünyaya gelmiştir.

2020 yılında kaç yaşındadır? : 25 yaşındadır.

Futbolcunun uzunluğu kaç cm’dir? : 174 cm

Uyruğu nedir? : Nijeryalı.

Futbolcunun mevkii nedir? : Sol kanat

Yan mevkii nedir? : Sağ kanat, on numara

Hangi ayak ? : Sağ ayak

Yeni kulübü nedir? : Çaykur Rizespor

Aminu Umar nerelidir?

Genç futbolcu 1995 tarihinde Nijerya’nın Abuja kentinde dünyaya gelmiştir. Ve Nijeryalıdır.

Aminu Umar Harika Lig’de hangi gruplarda oynadı?

Genç futbolcu aktüel kulübü olan ve 2019’da anlaşmış olduğu muhteşem lig grubu Rizespor’da oynamıştır. Rizespor’un forvet oyuncularındandır. Futbolcunun Rizespor ile mukavelesi 2022 tarihine kadardır.

Ayrıyeten eski muhteşem lig gruplarından biri olan ve birebir vakitte Umar’ın da eski ekibi olan Osmanlıspor’da oynamıştır.

Aminu Umar Türkiye’ye hangi kadrodan geldi?

Genç futbolcu mesleğine başladığı yıllarda Nijerya’nın düşük profilli kadrolarından biri olan Wikki Tourists’te oynamaktaydı. Nijerya 20 Yaş Altı Ulusal Futbol Kadrosu ile 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası maçında göstermiş olduğu performans Samsunspor’un dikkatini çekmişti.

Umar, Samsunpor’un yaz kampına davet edilmiş ve kampta teknik yönetici Hüseyin Kalpar tarafından beğenilmişti. Böylece ülkesinin ulusal futbolcusu olan Aminu Umar, Samsunspor’a tranfer olmuştur.

Aminu Umar’ın meslek geçmişi

Wikki Tourists (2010-2013)

Umar, futbolculuk mesleğine ülkesindeki Wikki Tourists grubu ile başlamıştır. Ülkesinin ulusal futbolcusu Umar, gerçekleşen Nijerya 20 Yaş Altı Ulusal Futbol Ekibi ile 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası maçınca alanda kendini göstermesi Samsunspor’un dikkatini çekmiştir. Böylece Türkiye’deki mesleğine birinci adımın yolu açılmıştır.

Samsunspor (2013-2014)

Samsunspor’un yaz kampına davet edilen Aminu Umar, kampta her iki ayağını da kullanabilmesi ile teknik yönetici Hüseyin Kalpar’ın ilgisini çekmiş ve beğenilmiştir.

Ülkesindeki grubuna 30.000€ bonservis verilerek ve Umar’ın kendisine aylık 12.500€ teklif edilerek Samsunspor ile 3 yıllık kontrat imzalanmıştır.

Genç oyuncu Türkiye’deki birinci maçına 17 Ağustos 2013 tarihinde çıkmıştır. Birinci gölünü ise 25 Kasım 2013 tarihinde kaydetmiştir.

Samsunspor’da 1.5 dönem boyunca oynamış ve ekibinin kıymetli oyuncularından biri haline gelmiştir. Ancak 25 Kasım 2014 tarihinde ortadan kaybolmasıyla gündeme oturmuştur.

Genç futbolcu daha sonrasında toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklama ile ödemesini alamadığı gerekçesiyle Samsunspor ile olan muahedesini tek taraflı sonlandırdığını açıklamıştır.

Osmanlıspor (2014-2017)

Dönemin devre ortasında Samsunspor’dan ayrılan Umar, 10 Ocak 2015 tarihinde Osmanlıspor ile anlaşmış ve 3.5 yıllık bir kontrat imzalamıştır.

Bu ekipteki birinci maçına 24 Ocak 2015 tarihinde Bucaspor karşısında çıkmıştır. Birinci gölünü ise bir sonraki hafta gerçekleşen Elazığspor ile maçlarında 2 göl atarak gerçekleştirmiştir.

Osmanlıspor 2015-2016 döneminde muhteşem lige yükselmiştir. Kadrosunun âlâ sonuçlar elde etmesi ve Aminu Umar’ın rakiplerini zorlaması onu grubunun öne çıkan oyuncularından biri haline getirmiştir.

Çaykur Rizespor

2018 yılında Çaykur Rizespor ile görüşme sağlayan Aminu Umar, o devirde Musa Çağıran ile birlikte Rizespor’a transfer olmuştur.

Meslek geçmişine Karadeniz’de başlayan futbolcu mesleğine yeniden Karadeniz’de devam etmektedir.

Harika ligde oynamaktan memnun olduğunu tabir Umar, kadrosunun beğenilen oyuncularından biri haline gelmiştir.

2020 yılında ön çapraz bağlarından ameliyat olan Aminu Umar, döneme 6 aylık bir orta vermiştir. 6 aylık dinlenmenin akabinde hekimlerin söyledikleri üzerine mesleğine devam edebilecektir.

Aminu Umar Rizespor meslek istatistiği

Umar’ın Rizespor meslek istatistiği şu biçimdedir; 50 maç, 9 gol, 4 asist, 5 sarı kart ve 0 sıfır kırmızı kart.