Amazon Ormanları Facebook’ta Satışa Çıkarılıyor

Amazon Ormanları Facebook’ta Satışa Çıkarılıyor

Şubat 27, 2021 0 Yazar: farukkscu

Amazon yağmur ormanları, sırf hudutları içerisinde bulunduğu ülkeler için değil, tüm dünya için kritik bir alan. Gezegenimizin en fazla tipe konut sahipliği yapan bölgesi olan Amazon ormanları, tıpkı vakitte 400’den fazla yerli kabileye de mesken sahipliği yapıyor.

Lakin ne yazık ki Amazon ormanları önemli bir ormansızlaşma riski ile karşı karşıya. Yasadışı yollarla ormanlık bölgelerde ağaç kesen ya da yangınlar çıkartan kimseler sebebiyle her yıl Amazon ormanlarının kilometrelerce alanı yok oluyor. Sırf geçtiğimiz yılın birinci üç ayında bile New York kentinden daha büyük bir alanın yok edildiği düşünülüyor ve bu da sorunun ne kadar önemli olduğunu anlamaya yetiyor. BBC Brezilya’nın paylaştığı bir habere nazaran ise Amazon’u ormansızlaştıran bu kimseler, bir de üstüne yerleri Facebook Marketplace üzerinden satışa çıkarıyor. Satışa çıkarılan kimi toprakların büyüklüğü ise binlerce futbol alanı genişliğinde.

Facebook bir şey yapmamayı seçti:

Ormanların yasadışı bir formda platformda satıldığı bilgisi üzerine açıklama yapan Facebook, ‘yerel makamlarla çalışmaya hazır olduğunu’ söylese de platformunda yasadışı satışlar gerçekleştirilmesine direkt müdahale etmemesi sebebiyle eleştiriliyor. Facebook Marketplace’de listelenen satılık Amazon yerlerini pozisyon olarak Brezilya’yı seçen ve Portekizce ‘orman’ üzere sözlerle birkaç kolay arama yapan herkes bulabiliyor.

Mevzuyla ilgili bir öteki can sıkıcı tez ise Brezilya’da hükümetin bu satışların önüne geçme noktasında çok da istekli olmadığı argümanı. Argümanlara nazaran hükümet, satışları kapalıdan kapalıya destekliyor. Amazon’da işgal ettiği yerleri ağaçları yakarak tarım yeri diye satışa çıkaran bir kişi ile kimliklerini gizleyerek bir görüşme gerçekleştiren BBC, şahsın kendilerine ‘Devlet yetkililerinin denetlemesi riski bulunmuyor‘ kelamlarıyla araziyi pazarladığını belirtiyor.

Tüm bu toprakların satılması, yakılması ve ormansızlaşması durumundan makus etkilenen yerli halk, hem Facebook’u hem de hükümet yetkililerini geçerli adımlar atmaları için misyona çağırıyor.