AK Parti İstanbul Vilayet Lideri’nden İBB’nin dikey peyzaj yıkımına sert reaksiyon: Vizyon mahrumları boş durmamış

AK Parti İstanbul Vilayet Lideri’nden İBB’nin dikey peyzaj yıkımına sert reaksiyon: Vizyon mahrumları boş durmamış

Mart 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

Dün gece İBB gruplarınca, daha evvel tartışmalara yol açan yol kenarlarındaki dikey peyzaj yıkımı çalışmalarına aylar sonra tekrar başlandı. “Yüksek maliyet” sebebi ile duvarlardaki çiçek ve yeşillikleri söken İBB’nin bu adımına ise birinci reaksiyon AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe’den geldi.

“BELEDİYECİLİK BU MUDUR?”

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İBB’ye reaksiyon gösteren Osman Nuri Kabaktepe, “Biz Maltepe’nin çöplerle dolu sokaklarını konuşurken, vizyon mahrumu İBB de boş durmamış ana arterlere renk katan dikey bahçelerin sökümüne tekrar başlamış. Belediyecilik bu mudur? Hiç merak etmeyin, 2024’te İstanbul’umuzu tekrar çiçek üzere yapacağız.” tabirlerini kullandı.

NEDEN DİKEY BAHÇE SİSTEMİ?

Uzmanlar; dikey bahçe sistemlerinin sağladığı faydalara ait; dikey bahçelerin, havadaki kirleticileri filtre etmesi tıpkı vakitte karbondioksit dediğimiz sera gazı salınımının azalmasına neden olmasını sıralıyor. Ayrıyeten, bu sistemin bulunduğu bölgenin iklimini olumlu etkilediği de kimi isimler tarafından lisana getirilmiştir.