ABD’de Polisler, Görüntüleri Yüklenmesin Diye Müzik Çalıyor

ABD’de Polisler, Görüntüleri Yüklenmesin Diye Müzik Çalıyor

Mart 1, 2021 0 Yazar: farukkscu

Günümüzde anlık bilgi paylaşımı inanılmaz derecede kolaylaştı. Yasak olsa da istediğimiz her an bir yere ilişkin imgeleri toplumsal medya hesabımıza yükleyebilir ve internetin o karanlık boşluğunda denetim edilemez bir hale getirilmesini sağlayabiliriz. ABD’li polisler ise buna bir tahlil bulmuş olabilir.

Görüntünün otomatik kaldırılması için müzik çalıyorlar

ABD’de polisler, imajlarının görüntüye çekildiğini fark ettiklerinde bir müzik çalmaya başlıyorlar. Bu müzik de Instagram, YouTube üzere platformlarının botları tarafından görüntüde “telif hakkı ihlali” olduğu gerekçesiyle kaldırılıyor. Instagram, YouTube üzere platformlarda görüntüye otomatik telif hakkı ihlali konulması uzun bir araştırmayla sonuçlanabilir. Şayet o görüntüde telifli bir müzik varsa bu süreç görüntünün daha yayına girmeden kaldırılmasıyla sonuçlanır. Bunun farkında olan polisler de platformların bu özelliğinden son derece aktif bir formda yararlanabiliyor.

5 Şubat’ta Beverly Hills Polis Departmanı, bir aktiviste müdahale ettiği sırada Sublime’in Santeria isimli müziğini çaldı. Müdahale anlarını kaydederek Instagram, YouTube üzere platformlara yüklemek isteyen beşerler da görüntüde telif ihlali olduğu gerekçesiyle görüntüleri bu platformlara yüklemekte zorluk çektiler. Elbette bu sistemi görüntünün sesini kısarak aşmak mümkün, lakin belli bir derecede müdafaa sağladığı gerçeğini kabul edebiliriz.

YouTube’un telif filtreleri nasıl çalışıyor?

Gelir iştiraki kapsamında görüntülerden elde edilen paranın bir kısmını kanal sahibine ödeyen YouTube, o görüntüde telifli bir müzik varsa son derece katı siyasetler izliyor. Müzikler konusunda son derece hassas filtrelere sahip YouTube, görüntünün tamamında yahut bir kısmında müzik varsa ya görüntüyü kaldırıyor ya da sahiplik savında bulunan plak şirketine özgün üreticinin yararının bir kısmını yahut tamamını veriyor. Örneğin bir müziği eleştirmek için üretilen görüntüde kullanılan müzik, eleştirilen müziğin haklarına sahip firmaya ek gelir olabiliyor. Bu durum günümüzde hala eleştiriliyor olsa da YouTube’un bu filtre sisteminden tam olarak vazgeçeceğini söyleyemeyiz.

Pekala sizler ABD’li polislerin uyguladığı bu taktiği mantıklı buldunuz mu? Yoksa son derece kolay bir formda atlanabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.