ABD’de büyük panik! 231 yolcu taşıyan uçağın motoru havada patladı, kesimler meskenin üzerine düştü

ABD’de büyük panik! 231 yolcu taşıyan uçağın motoru havada patladı, kesimler meskenin üzerine düştü

Şubat 21, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs salgını hasebiyle sıkıntı günler geçiren havacılık ve turizm bölümünü endişelendiren imajlar ABD’den geldi. Korona sebebiyle uçuşların azaldığı bir periyotta uçakların bakımlarının ve havalanmamasının olumsuz tesirleri üzerine birçok araştırma yapılırken, dün ABD’nin önde gelen havayolu şirketlerinden United Airlines bir felaketin eşiğinden döndü.

SAĞ MOTOR GÜRÜLTÜYLE PATLADI

Honolulu’ya gitmek üzere 231 yolcu ve 10 mürettebatla havalanan United Airlines’ın Boeing 777-200 tipi yolcu uçağı Colorado semalarında süzülürken sağ motoru gürültüyle patladı. Dumanların çıktığı uçağın dış kaplamasının söküldüğü görüldü. Bu sırada birtakım yolcular patlamış vaziyetteki motorun fotoğrafını paylaştı.

Uçağın motorunun havada infilak etmesi büyük panik yarattı.

MODÜLLER KONUTUN BAHÇESİNDE KİMSE YOKKEN DÜŞTÜ

Patlama ile birlikte uçaktan fırlayan motorun kaplaması ise Colorado, Broomfield’daki bir konuta düştü. Modüllerin kimse meskenin bahçesinde olmadığı sırada düşmesi bir mucize olarak tanımlandı. Pilotlar bu şiddetli duruma karşın büyük bir özveri ve dikkatle uçağı Denver Memleketler arası Havalimanı’na indirmeyi başardı. Yetkililer uçaktaki yolcu ve mürettebatın sıhhat durumunun âlâ olduğunu açıkladı.

SES KAYITLARI ORTAYA ÇIKTI

Pilot ile kule ortasındaki görüşme de kamuoyu ile paylaşılırken, ses kayıtlarında, “Mayday, uçağımız motor sorunu yaşıyor, ivedilikle dönmemiz gerek” denildiği duyuldu. ABD Ulusal Nakliyecilik Güvenlik Heyeti ve Federal Havacılık Ofisi olayla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Cam kenarında oturan Loock, “Herkes sakindi ancak olay tam benim yanımda gerçekleşti, durum çok korkunçtu” dedi.

26 yıllık 777’de iki adet Pratt&Whitney PW4000 motorları bulunuyor. Yetkililer patlamanın sebebi ve fanın içindeki sistemin çalışıp çalışmadığına bakacaklarını duyurdu.

2018 yılının Şubat ayında Honolulu’ya giden benzeri bir Boeing 777’de bu sorun yaşanmış ve uçak kalkıştan 30 dakika sonra iniş yapmak zorunda kalmıştı. O vakit yapılan incelemeler sonucunda fan sisteminde bir sorun tespit edilmişti.

FECÎ KAREYİ ÇEKEN ADAM KONUŞTU

Uçakta bulunan yolculardan Travis Loock, uçağın içinde çektiği fotoğrafı kamuoyu ile paylaşırken yaşadıklarını anlattı.

Loock, “Olay yaşandığı sırada 10.000 feet yüksekteydik ve uçakta herkesin telaşlı olduğu hissediliyordu. Ancak herkes çok sakindi. Zira birçok insan motorun öbür tarafını göremiyordu ama olay tam benim yanımda gerçekleşti. Ben çok korktum” dedi.

Uçaktan kopan modüller Colorado’da bir meskenin bahçesine düştü.

United Airlines yetkilileri, yolcuların büyük çoğunluğunun ikinci bir uçakla Honolulu’ya gittiğini lakin birtakım yolcuların bu seyahati istemeyerek paralarını geri aldığını açıkladı.