ABD’de Bir Uçağın Uçuş Anında Motorunun Parçalandığı Anlar

ABD’de Bir Uçağın Uçuş Anında Motorunun Parçalandığı Anlar

Şubat 21, 2021 0 Yazar: farukkscu

Uçak, dünyanın en inançlı ulaşım aracı olarak biliniyor olsa da bu demek olmuyor ki havayolu ulaşımında hiçbir problemle karşılaşılmıyor. Vakit zaman yüzlerce kişinin hayatına mâl olan kazalar dahi duyuyoruz. Dünse Amerika Birleşik Devletleri’nde bir felaketin eşiğinden dönüldü.

Denver Milletlerarası Havalimanı’ndan kalkış yapan United Airlines uçağı, kalkışının çabucak akabinde motor arızasıyla karşılaştı. Ama bu arıza sırf sistemlerde gözükebilen değil, uçağa bakan herkes tarafından görülebiliyordu. Neyse ki uçak hiçbir problemle müsabakadan inançlı bir halde kalkış yaptığı havalimanına geri dönebildi.

Yerden ve uçağın içinden imgeler:

UA328 uçuş numaralı uçak, Honolulu’ya gitmek üzere kalkış yaptı. Yapılan açıklamaya nazaran 231 yolcu ve 10 mürettebatı taşıyan Boeing 777-200 tipi uçak, yaşadığı arıza anında hem karadan hem de uçak içinden görüntülendi. Çekilen manzaralar, felaketin ne kadar büyük olabileceğine işaret ediyordu. Bilhassa uçağın içinden çekilen manzaralar ziyadesiyle kaygı verici.

Manzaralarda de görebildiğiniz üzere uçağın sağ motorunun kesimleri büsbütün yerinden çıkmıştı. Bu modüller da yeryüzünde oturan insanlara dehşet yaşattı. Büyük bir gürültü duyan beşerler, konutlarının dışına çıktıklarında Boeing 777-200 tipi uçağın gökyüzünden düşen motor modülleriyle karşılaştı. Motor modüllerinin düşme anı da şu biçimde çekildi:

Yaşanan kazanın akabinde Federal Havacılık Dairesi (FAA), UA328 uçuş numaralı uçakta neyin karşıt gittiğini anlamak için araştırma yapmaya başladığını açıkladı. Bununla birlikte polis müdürlüğü, Twitter’dan yaptığı paylaşımda yere düşen kesimlere dokunulmaması yahut hareket ettirilmemesi gerektiğini, bunların bir grup tarafından incelenmek üzere alınacağını açıkladı.