ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Kıbrıs’ı iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Kıbrıs’ı iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı destekliyoruz

Mart 10, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD, Kıbrıs müzakeresine ‘doğrudan’ angaje olacak

Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde Joe Biden yönetiminin dış politika önceliklerini anlattı ve Kıbrıs müzakerelerine ilişkin süreçle ilgili bir değerlendirme yaptı.

Blinken, nisanda Cenevre’de yapılacak Kıbrıs konulu gayriresmi toplantıya yönelik ABD yönetiminin nasıl bir pozisyonda olduğu sorusuna, Başkan Biden’ın çok uzun zamandır Kıbrıs meselesini yakından takip ettiğine atıf yaparak cevap verdi.

Kıbrıs konusundaki son durumu yakından takip ettiklerini kaydeden Blinken, “Kıbrıs’ı iki bölgeli ve iki toplumlu olarak birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı güçlü şekilde destekliyoruz. Birleşmiş Milletler’in kritik rolünün desteklenmesi de dahil bu yaklaşımı güçlendiren çabaları destekleyeceğiz.” yorumunu yaptı.

“ABD MÜZAKERELERE DOĞRUDAN ANGAJE OLACAK”

ABD’nin diplomasisiyle Kıbrıs müzakereleri konusuna doğrudan angaje olacağını belirten Blinken, “Bu çabalarda doğrudan Amerikan angajmanını göreceksiniz.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, 27-29 Nisan’da İsviçre’nin Cenevre kentinde Kıbrıs meselesiyle ilgili düzenlemeyi planladığı gayriresmi toplantıda, tarafların ortak müzakere zemininde buluşup buluşamayacağı ele alınacak.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell de, “Kıbrıs sorunu çok açık şekilde bir AB sorunudur. Kıbrıs, şimdi ve birleşmeden sonra da AB’nin üyesidir. Bölgesel istikrar ve Doğu Akdeniz’deki refah Kıbrıs sorununun çözümüne yakından bağlıdır.” ifadesini kullanmış, “BM, kalıcı barış bulunması için parametrelerde çok açıktır. BM Güvenlik Konseyinin 29 Ocak 2021 tarihli 2561 sayılı kararı, siyasi eşitliği olan iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde kapsamlı bir çözüm için çağrı yapmaktadır. Avrupa Birliği tamamen BM çizgisini desteklemektedir.” demişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, Kıbrıs meselesine ilişkin, “Egemen eşitlik temelinde müzakere gerekiyor. Egemen eşitlik varsa o zaman iki devlet de olabilir.” ifadelerini kullanmıştı.