13 şehidimizin akabinde ABD’den bir garip açıklama: PKK’nın elinde öldükleri doğruysa kınıyoruz

13 şehidimizin akabinde ABD’den bir garip açıklama: PKK’nın elinde öldükleri doğruysa kınıyoruz

Şubat 15, 2021 0 Yazar: farukkscu

Terör örgütü PKK tarafından Gara’da bulunan mağarada şehit edilen 13 vatandaşımızın dün cansız vücuduna ulaşıldı. Şehit edilenlerden 1’inin omzuna, 12’sinin ise başına ateş edildiği öğrenildi. PKK’nın bu saldırısına anında yanıt verilirken, Pençe Kartal- 2 Harekatı’nda şimdiye kadar 53 terörist öldürüldü.

“HABERLER DOĞRUYSA KINIYORUZ”

13 şehidin akabinde ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise şu sözler yer aldı: “ABD, Türk vatandaşlarının Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nde öldürülmesinden hüzün duyuyor. NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve son çatışmada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Türk vatandaşlarının terör örgütü PKK’nın elinde öldüğü haberleri doğruysa, bu aksiyonu en güçlü biçimde kınıyoruz.”

5 ÜLKEDEN BAŞSAĞLIĞI BİLDİRİSİ

Öte yandan KKTC’li politikler, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği ile Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Muhammed Parıltı, Irak’ın Gara bölgesinde terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 13 Türk vatandaşı için başsağlığı iletisi yayımladı.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yayımladığı taziye bildirisinde, kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 10 Şubat tarihinde Kuzey Irak’taki Gara bölgesinde yuvalanan terör örgütü PKK ögelerine karşı düzenlenen Pençe Kartal-2 Harekatı’nın muvaffakiyetle tamamlandığını ve bölgenin denetim altına alındığını hatırlattı.

Tatar, “Bölgede yapılan aramalarda bir mağarada, hain terör örgütü tarafından daha evvel kaçırılan 13 şehidin cesetlerine ulaşılmıştır. Bu vahşeti ve bunu gerçekleştiren hain terör örgütü ile destekçilerini lanetlerken, şahsım ve Kıbrıs Türk halkı ismine 13 kardeşimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı dilerim.” sözlerini kullandı.

AZERBAYCAN

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi İbrahim Twitter’dan, “Hain teröristler tarafından katledilen 13 günahsız Türkiye vatandaşı kardeşimize Allah’tan rahmet, Türk milletine başsağlığı diliyorum. Karabağ’da Azerbaycan askerine karşı savaşanlar da birebir teröristlerdi.” bildirisini paylaştı.

İNGİLTERE

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Chilcott, Twitter hesabından yayımladığı taziye iletisinde, “Kuzey Irak’ta Türk asker ve sivillerin hayatlarını kaybettiklerine dair haberlerden derin keder duydum. Bu sıkıntı vakitte, etkilenenlere ve müttefikimiz Türkiye’ye başsağlığı ve taziyelerimizi sunuyorum.” sözünü kullandı.

PAKİSTAN

Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda da PKK’nın 13 Türk vatandaşını haince kaçırıp şehit etmesi şiddetle kınanarak, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Türk ulusuna baş sıhhati dilendi.

SOMALİ

Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Muhammed Işık, Irak’ın Gara bölgesinde terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 13 Türk vatandaşı için, Twitter hesabından, Somali ve Türk bayrağı simgelerini kullanarak Türkçe paylaştığı taziye iletisinde, şu sözlere yer verdi:

“Türkiye üzere yıllardır terör belasıyla çaba eden Somali de yüz binlerce pak evladını teröre kurban verdi. Bu yüzden de bir Somalili olarak Türk milletinin acısını derinden hissediyor ve paylaşıyorum. Dost ve kardeş Türk halkının başı sağ olsun. Şehitlerimize rahmet olsun.”