1.000.000 TL’lik Bitcoin Satın Aldık (Bu Bir Dramdır)

1.000.000 TL’lik Bitcoin Satın Aldık (Bu Bir Dramdır)

Şubat 27, 2021 0 Yazar: farukkscu

Kripto paralar, bilhassa de yüksek bedeli sebebiyle Bitcoin, son birkaç aydır çeşitli tartışmaların ve gerisi arkası kesilmeyen haberlerin konusu olmuş durumda. Artık ‘Ne ki bu Bitcoin?’ diye soracak neredeyse kimse kalmadı zira gerek Elon Musk üzere yakından takip edilen bireylerin toplumsal medyada yarattığı gündem, gerek art geriye gelen ‘Bitcoin tekrar rekor kırdı’ tadında haberlerle sıkı bir kripto borsası takipçisi olmaya gerek kalmadan gündemi istemsizce de olsa, takip etmeye başladık.

Bu artan ilgi, beraberinde herkesin aklına ‘kripto para yatırımcısı’ olma fikrini de düzgünden güzele sokmaya başladı. Lakin olağan ki bu noktada karşılıkları merak edilen kimi sorular var. Bu sorulardan biri de Bitcoin satın almanın mı yoksa mining yatırımı yaparak Bitcoin kazanmanın mı daha mantıklı olduğu kısmı. Biz de yeni videomuzda sizin için bu iki seçeneği karşılaştırarak ufak bir hesap yaptık.

1 milyon TL’lik Bitcoin aldık:

Mining işine girebilmek için öncelikle mining yapacak bir aygıt satın almak gerekiyor. Olağan ki bu aygıtlar da çok da uygun fiyatlı değil ve aygıtların dışında tıpkı vakitte soğutma ve güç masrafları da işin içine giriyor. Bu türlü bir durumda masrafları hesaba katmazsak 1 milyon TL’lik bir yatırım 7 ayda geri kazanılabiliyor.

İş Bitcoin satın alma kısmına geldiğinde ise çok daha can sıkıcı bir durum ortaya çıkıyor zira saniyeler içinde pahası artabilen ya da azalan Bitcoin’i satın alarak, yeniden saniyeler içinde bir anda ziyana uğramak da mümkün olabiliyor.

Videomuzda 1 milyon TL’lik Bitcoin alışımız sonrası biz de misal bir durum yaşadık ve daha Bitcoin’ler hesabımıza düşer düşmez kalp kırıklıklarıyla dolu dakikalar yaşadık. Videomuzda yer alan tüm sayıların sabit pahalar ile hesaplandığını ve içeriğimizin bir yatırım tavsiyesi olmadığını hatırlatarak soralım; siz hangisini tercih ederdiniz?